İtalya Da Filistin-İsrail Sözde Barış Görüşmelerine Katılmak İstiyor

İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında konuşan Alfano, Filistin meselesine adil ve daimi çözüm bulunmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

GÖZAT  Filistin İslami Cihad: İki Devletli Çözüm İSRAİL PROJESİDİR!

Filistin ile İsrail’in yeniden müzakere masasına oturması için çağrıda bulunan Alfano, “Roma, Filistinliler ile İsrailliler arasındaki sorunun sonlandırılması için yeniden siyasi bir zemin oluşturulmasına katkıda bulunmak istiyor.” dedi.

GÖZAT  Rusya, Filistin-İsrail SÖZDE BARIŞ GÖRÜŞMELERİNE Hazırlanıyor

Ülkesinin, Filistinlilerin ekonomilerinin güçlenmesi, kalkınmaları ve kurumlarını inşa etmelerinin yanı sıra taraflar arasında ve Filistinlilerin AB ile ilişkilerini güçlendirecek alanlarda destek vermeye devam edeceğini kaydeden Alfano, Roma yönetiminin, bin 500 kişiye ulaşan Filistin emniyet güçlerini eğitmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

GÖZAT  Amerikalı Yazar: İsrail İle Barış Müzakereleri Boşuna, TEK YOL DİRENİŞ

Maliki ise İtalyan mevkidaşıyla gerçekleştirdikleri görüşmede, bölgedeki durumu ve Filistin-İsrail müzakerelerinin uluslararası kararlar doğrultusunda yeniden başlamasının yollarını ele aldıklarını dile getirdi.

Maliki, “İki devletli çözüm ile güvenlik ve istikrar içinde yaşayacak bir Filistin devletinin kurulmasını sağlayacak barışçıl çözümün sağlanması için çalışmaya olan bağlılığımızı teyit ettik.” diye konuştu.