İstanbul İİT Zirvesinin ARAP Medyasında Yankıları

Katar merkezli gazetelerden Eş-Şark’ın Genel Yayın Yönetmeni Sadık Muhammed el-Amari bugünkü makalesinde, “İstanbul zirvesi, pek çok bölgesel kuruluşların yapamadığını başardı.” ifadelerini kullandı.

Yine Katar merkezli Er-Rayeh gazetesi, “İslam Zirvesi, Kudüs’ün, Filistin devletinin ebedi başkenti olduğunu, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasıyla şehrin tarihi ve yasal statüsünün değişmeyeceğini vurguladı” sözlerini manşetine taşıdı.

Haberde, bu tutumun da uluslararası topluma Kudüs’ün tüm Müslümanların davası olduğu ve Müslüman dünyasının Kudüs’ü terk etmeyeceğine dair açık bir mesaj olduğu belirtildi.

Rayeh gazetesinin söz konusu haberinde şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye’de Kudüs meselesi için zirve düzenlenmesi, üst düzey yetkililerin açıklamaları ve halk olarak da kitlesel gösteriler düzenlemesiyle açık ve önemli bir rol oynamıştır.”

İstanbul’daki zirveyi “Yüz binlerce insanın gösterilere katılması ve Birleşmiş Milletler’in Gazze katliamına soruşturma komisyonu oluşturması gölgesinde İstanbul’da İslami zirve” manşetiyle okuyucuyla buluşturan Londra merkezli El-Kuds el-Arabi gazetesi, Ürdün delegasyonunun zirvedeki katılımına dikkati çekti.

Gazete zirveye Ürdün Kralı 2. Abdullah ile beraber kardeşleri Faysal, Ali, Hamza ve Haşim’in de katıldığını yazdı.

Suudi Arabistan’ın Şarkul Evsat gazetesi de zirveyle ilgili haberinde “İİT Zirvesi, Kudüs’ün statüsünde herhangi bir değişikliği reddetti” başlığını kullandı.

Er-Riyad gazetesi konuya ilişkin haberini “İslam Zirvesi’nde Filistinlilere uluslararası koruma talebi” manşetiyle verdi.

Kuveyt’in El-Kabes gazetesi de Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El-Ahmed El-Cabir Es-Sabah ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarına yer verdi.

Cezayir’in Eş-Şuruk, Ürdün’ün Es-Sebil ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) El-Halic gazeteleri de İİT Olağanüstü Zirvesi’nin süreç ve sonuç bildirisini özel sayı ile ele aldı.