İsrailli Analist: Gazze’de Hamas’ı Bitirmek İmkansız

İsrailli liderlerden daha çok sorumluluk taşımalarını isteyen Ben David, yakında Gazze’de Hamas ile yeni bir savaşın olacağına dair bir işaretin olmadığını hatırlatarak, “Korkutmayı artık bırakın! İsrail toplumunun kendisine umut verecek liderlere ihtiyacı var. Gazze ile yakında çıkacak bir savaşa gireceğimize dair en ufak bir emare bulunmamaktadır. Şayet varsa o zaman böyle bir çatışmaya biz koşuyoruz demektir. Nasıl da böylesine korku içinde yaşayan bir topluma dönüştük? Biz korku içinde yaşayan ve azınlık olduğu hissiyle yaşayan bir topluma dönüştük. Bizi korkutan siyasilerin çağrılarına hep kulak verdik” dedi.

İsrail gibi Hamas’ın da yeni bir çatışma istemediğini hatırlatan İsrailli yazar, Hamas’ın İsrail için stratejik bir düşman olduğunu, Hamas’ı bitireceğini ve Gazze’deki varlığına son vereceğini zanneden varsa seraptan başka bir şey görmediğini belirterek, Hamas’ın Filistin toplumunda kök saldığını söyledi.
Ben David:

“Hamas hareketi Gazze’nin derinliklerinde olan ve Gazze toplumunun içine kök salan, Gazze halkının kalbinde ve aklında yer edinen bir harekettir. Hamas’ı bitirmek istiyorsanız Gazze’yi yeniden işgal etmeniz gerekir. Bu da sizin yıllarınızı alacaktır” ifadesini kullandı.