İsrail’in Tutukladığı Türkiye Temsilcisine Dair Açıklama

İsrail’de tutuklu bulunan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Gazze Şeridi’ndeki çalışanı Filistin uyruklu Muhammed Murteca’nın avukatı Halid Zeberka “İsrail makamları son yıllarda Gazze Şeridi’nde yürüttükleri insani faaliyetler üzerinden birçok uluslarası kuruma baskı yaptı. Şimdi de TİKA’yı hedef alıyor.” dedi.

GÖZAT  Türkiye: İsrail'in Güvenliğine Aykırı Girişimlere İZİN VERMEYİZ

Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı’nda 12 Şubat’ta gözaltına alınan Murteca’nın avukatı Halid Zeberka, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail İç İstihbarat Birimi Şin Bet tarafından müvekkiline yöneltilen tüm suçlamaları reddettiklerini söyledi.

GÖZAT  Türkiye'nin İsrail Elçisi Ökem: Hamas'ı Değil, Gazze'yi Destekliyoruz

Zeberka, “Murteca’nın çalışmaları tamamen insani yardım projeleriyle ilgiliydi. Şu ya da bu gruba yönelik yardımlar değildi bunlar. Sadece ihtiyaç sahiplerine yönelik yardım faaliyetleriydi, başka bir şey değil” diye konuştu.

Murteca’nın 19 gün boyunca avukatıyla görüşmesine izin verilmediğini hatırlatan Zeberka, bu süre zarfında müvekkilinin çok sert bir askeri sorgulama sürecine maruz kaldığını ve bunun tek başına bile Murteca’nın ne denli zor zamanlar geçirdiğinin kanıtı olduğunu belirtti.

GÖZAT  İsrail Türkiye TİKA Temsilcisini Serbest Bırakmadı

Müvekkiline yönelik hazırlanan iddianamenin kurgusal hikayeler içerdiğine inandığını kaydeden Zeberka, “Bu dosyaya hukuki bir şekilde bakılmalı. Bunu yapabilmek için Murteca’ya her türlü baskıdan uzak kendini savunma imkanı sağlayacak tüm hakların verilmesi gerekiyor.” ifadesini kullandı.

GÖZAT  Türkiye-TİKA Filistin'de Çok Sayıda Projeyi Hayata Geçirdi

Zeberka, Murteca’nın bir sonraki duruşmasının 30 Mart’ta görüleceğini ve iddianamedeki tüm detayları inceledikten sonra tüm suçlamalara gerekli karşılığı vereceklerini belirtti.