İSRAİL’in LÜBNAN Rezilliği Program Yapıldı

Siyonist İsrail medyası 2000 yılında Hizbullah karşısında yaşanan hezimetin ardından işgal güçlerinin çekilmesi sırasında yaşananları anlatan bir program yayınladı.

İsrail Channel 13 televizyonunda yayınlanan bir programda işgal güçleri ve onların kuklası Lahd Ordusunun Hizbullah karşısında alınan mağlubiyetin ardından kaçışlarını anlatan bir program yayınladı. Programa göre yaşananlar İsrail Ordusı ve işbirlikçileri için tam bir rezalet.

25 Mayıs 2000 tarihinde işgal ordusu Güney Lübnan’dan “çekilmişti”. Ancak Channel 13’te yayınlanan rapora göre bu çekilmenin hemen öncesinde İsrail askerleri ile Lahd milisleri bölgeden kaçabilmek için adeta birbirleriyle yarıştı.

Lahd milislerinin sebatkarlık iddiası yerle bir oldu. Geri çekilme bir faciaya dönüştü. Milisler adeta İsrail’in kontrol edemediği mülteciler haline geldi.

Eski Lahd milislerinden birisinin itiraflarına da yer verilen raporda dönemin iletişimden sorumlu komutanı Benny Gantz’ın gerçekleri gizlemek için çekilmeyi karşı tarafı aldatma gibi göstermeye çalıştığı da aktarılıyor.

Rapora göre ayrıca çekilme planlanan tarihten 90 gün önce gerçekleştirilmiş. Çekilme son derece kontrolsüz gerçekleşmiş ve geride çok sayıda ekipman ve hatta bazı askerler bırakılmış.