İsrail’in Kitle İmha Silahları Dünya Barışı İçin Tehdit

İran’ın Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü’ndeki daimi temsilcisi Alirıza Kazımi Ebedi, dün Lahey’de bu örgütün 92 yürütme komitesinde yaptığı konuşmada, ‘terör rejimi İsrail’in kitle imha silahlarının bölge ve dünya güvenliği için tehdit olduğunu’ söyledi.

Kazımi Ebedi, başta terör rejimi olmak üzere bütün ülkelerden örgütün  silahlarla ilgili konvansiyonlarına bağlı kalmalarını istedi.

Kazımi Ebedi,yapılacak işbirliğinin kimyasal silahların tamamen ortadan kalkmasına kadar devam etmesini ümit etti.

İranlı yetkili, Amerika’nın İran İslam Cumhuriyetine yönelik tek yanlı kanunsuz yaptırımlarına da işaretle, ‘insanlık dışı yaptırımlar ilaç ve sağlıkla ilgili malzemelerin girmesini engelliyor ve aynı zamanda İran’da kimyasal silahlardan dolayı  tedavi gören 70 binden fazla hastayı da direk hedef alıyor ve onlar üzerinde olumsuz etki yapıyor ve  onların tedavi süreçlerini de zora sokuyor’ dedi.

Kazımi Ebedi, Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü üyelerinden, Irak’ta devrik Saddam rejiminin İran’a karşı kullandığı  kimyasal silahlarından dolayı  sakat kalan gazilerin tedavilerinin devamı için İran’a yardım etmeleri ve ABD’ye yaptırımları kaldırması için baskı yapmalarını istedi.