İsrail’in İşgal Adımları Yüzde 250 Arttı

Uluslararası bir rapora göre, terör rejimi İsrail’in Filistinlilerin evleri ve arazilerine yönelik müsaderesi ve yıkımı son 2 haftada 2.5 kat artış kaydetti.

Kods’el Arabi sitesine göre, BM insani işler koordinayson ofisine göre, terör rejimi İsrail’in son iki haftada, Filistinlilerin ev ve arazilerine yönelik müsaderesi ve yıkımı bu yılın başından bu zamana kadar yapılan girişimlerle mukayese edildiğinde en az yüzde 250 oranında artış kaydetti.

Habere göre, terör rejimi İsrail’in son iki haftada, Filistinlilere ait 70 binayı, ruhsatsız yapıldığı iddiasıyla yıktığı veya müsadere ettiği en az 280 kişinin bu durumdan zarar gördüğü anlaşılıyor.

Bu arada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Orta Doğu gündemini ve ırkçı  İsrail’in Filistin topraklarını ilhak etme planını görüşmek üzere bu hafta üst düzey bir toplantı düzenleyeceğini duyurdu.

Söz konusu toplantı kararı, Birleşmiş Milletler (BM) Sözcü Yardımcısı Ferhan Hak tarafından, örgütün New York’taki genel merkezinde gazetecilerle yapılan basın toplantısında duyuruldu. BM sözcü yardımcısı Hak, “BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, ırkçı İsrail’in Filistin topraklarını ilhak etme kararını yakından takip ediyor.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu toplantıda Genel Sekreter Guterres ve Miladinov’un Konsey üyelerine ilhak konusunda bir sunum ve bilgilendirme yapmalarının muhtemel olduğu kaydedildi.

Terör rejimi İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümeti birçok kez Batı Şeria’nın yüzde 30’unu kapsayacak ilhak sürecini Temmuz ayında başlatmak istediğini açıklamıştı.