İsrail’in Hamas’ı Gazze’de Zayıflatma Hayali…

Siyonist Haaretz gazetesi şu haberi yayınladı: İsrailli yetkililer, Hamas’ın Gazze’de giderek güç kaybetmesi için bir seri özel siyasî ve askerî projeler geliştirdiler.

Buna ek olarak Tel-Aviv, kuzey ve güneyde (Hizbullah ve Hamas ile) iki cephede savaşmaya hazır değil.

Haaretz, Gazze ve Siyonist ordu arasında gelecekteki muhtemel savaşa işaret edip şunları ekledi: İsrail ordusunun farklı birliklerinin varlığı, aynı şekilde yedek kuvvetleri, kapsamlı hava ve deniz kuvvetleri tatbikatları ile gelecekteki muhtemel Gazze savaşına karşı hazırlıklarını artırmıştır.

Ancak gazetenin yazarı, İsrail’in kuzey ve güney (Hizbullah ve Hamas) cephelerinde savaşmaya hazır olmadığına inanıyor.

Yazar ayrıca şunları vurguladı: Ordu, bu birkaç askerî tatbikat ile cephelerde (kuzey ve güney) eş zamanlı savaş için hazırlığını artırmayı amaçlamıştır.

İsrail ordusu geçtiğimiz haftalarda Aşdod ve Sderot’da birkaç askerî tatbikat gerçekleştirdi ve Gazze güçlerine karşı verdiği geçmiş savaşlarda kaybettikleri savaş ruhiyesini geri kazanmak ve hava, kara ve deniz kuvvetlerini hazır hâle getirmek için tüm gücünü ortaya koydu.

Bu arada bazı gazeteler ise İsrail komutanlarının haftalık toplantılarda, siyonist askerlerin kaybettikleri savaşma ruhu ve savaş taktiklerinden dolayı feryat seslerinin yükseldiğini de ifşa etti.