İsrail’in Gazze Saldırısında 27 Öğrenci Şehit Oldu

Filistin Eğitim Bakanlığı Sözcüsü Sadık el-Hadur, 10 Mayıs’ta başlayan ve 11 gün süren İsrail saldırılarında 27 öğrencinin şehit düştüğünü belirterek, bunlardan 22’sinin Gazze Şeridi, 5’inin ise Batı Şeria’dan olduğunu duyurdu.

Filistin’in Sesi Radyosu’na yaptığı açıklamada bakanlık sözcüsü el-Hadur, İsrail’in barbar saldırılarının, aralarında özel ve Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) okullarının da bulunduğu toplan 46 eğitim merkezinde büyük hasarlara yol açtığını bildirdi. Ayrıca, birçok idari birimin yanında basın ofisinin de İsrail vahşetinden zarar gördüğü belirtildi.

Direniş grupları ve askeri faaliyetlerle ilgisi olmayan çok sayıda yerleşim yerinin İsrail savaş uçaklarının hedefinde olduğunu belirten el-Hadur, Gazze’ye yönelik bombardımanların, koronavirüs salgını nedeniyle durma noktasına gelen eğitim sürecini tamamlama bağlamında gösterilen tüm çabalara ölümcül bir darbe vurduğuna dikkat çekti. Ayrıca, yakında yapılması planlan sınavların ileriki tarihlere ertelendiğini duyurdu.

Gazze’deki okulların kahir ekseriyetinin barınma ve sığınma merkezlerine dönüştüğüne işaret eden Eğitim Bakanlığı Sözcüsü el-Hadur, bu durumun, eğitim sürecinin yeniden başlamasını olumsuz yönde etkileyeceğini söyledi.

Filistin Sağlık Bakanlığı ise eli kanlı terörist İsrail’in, Gazze Şeridi’ne yönelik gerçekleştirdiği hava saldırılarında şehit düşenlerin 243’e, yaralıların sayısının ise 1910’a yükseldiğini açıkladı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in katlettiği Filistinliler arasında 66 çocuk, 39 kadın ve 17 yaşlının da bulunduğuna, ayrıca yaralıların arasında da çok sayıda çocuk ve kadının yer aldığına dikkat çekildi.