İsrail’in Cenin Kampına Saldırısında 2 Çocuk Şehit Oldu

Siyonist işgal güçlerinin Filistin’in işgal altındaki Batı Şeria bölgesinde yer alan Cenin şehrine ve Cenin Mülteci Kampı’na yönelik olarak dün geceden bu yana sürdürdükleri saldırıda iki çocuğun şehit edildiği haber verildi. 

Filistin Sağlık Bakanlığı, işgalcilerin Cenin şehrine düzenledikleri saldırıda gerçek mermilerle yaralanan iki çocuğun hayatlarını kaybettiklerini duyurdu. 

Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasından önce Filistin Kızılayı da ekiplerinin Cenin şehrinin El-Besatin Mahallesi civarında şehit edilen 9 yaşlarında bir çocuğun cenazesini hastaneye naklettiklerini duyurmuştu. 

Yerel kaynaklar tarafından verilen haberlerde ise şehit edilen çocukların Cenin Mülteci Kampı ahalisinden 8 yaşındaki Adem Sami El-Gul ile 15 yaşındaki Basil Süleyman Ebu’l-Vefa olduğu belirtildi. 

Cenin’deki baskınların ve bu baskınların yol açtığı çatışmaların gece yarısından bu yana sürmekte olduğu ve henüz son bulmadığı haber verildi. İşgal güçlerinin baskınları gerek Cenin şehrinde ve gerekse şehrin yanı başındaki Cenin Mülteci Kampı’nda şiddetli çatışmalara neden oldu. 

Verilen bilgilere göre işgal ordusu Cenin şehrini ve mülteci kampını kapalı askeri alan ilan etti. Cenin Hükümet Hastanesi’nin de içinde olduğu bir bölgeyi de askeri kuşatmaya aldı. Çıkan çatışmalarda bazı kişilerin yaralandığı haber verildi. 

Filistin Kızılayı çatışmalarda yaralanan bazı kişileri hastaneye naklettiklerini ancak işgal güçlerinin bir ambülansı durdurup aradıklarını, bazı ambülansların da hastaneye ulaşmasını engellediklerini duyurdu. 

İşgalciler çatışmalar esnasında evlerin üzerine rastgele bombalar attıkları gibi gece de şehrin üzerine ışık bombaları attılar. 

Kuşatmaya aldıkları alanın etrafındaki binaların üzerine de keskin nişancılarını yerleştirerek silahlı saldırılar gerçekleştirdiler.

İşgalciler kuşatmaya aldıkları bir evden bir gencin teslim olmasını istediler.

Benzer şekilde çatışmalar Eriha, Nablus ve El-Halil başta olmak üzere Batı Şeria’nın diğer bazı şehirlerinde de vuku buldu. Buralarda da işgalcilerin baskınlarına tepki gösteren gençler işgalcilere göğüs gerdi ve onların saldırılarına karşılık verdiler.