İsrail’in Başından Yaraladığı Filistinli Genç, 1 Gözünü Kaybetti

Özgürleştirilmiş eski Filistinli esirlerden olan Ethem Edver eş-Şair, Sebastia beldesinde çıkan çatışmalarda işgal güçleri tarafından gerçek mermiyle vurularak yaralandıktan sonra sol gözünü kaybetti.

Filistinli esirin ailesi, oğullarının dünkü çatışmalarda işgal güçleri tarafından vurulduktan sonra ağır yaralandığını ve sol gözünü kaybettiğini söyledi.

Filistinli genç esir, Nablus’un kuzeyindeki Sebastia beldesinde dün çıkan çatışmalarda Siyonist İsrail askerlerinin kurşunlarıyla yaralandı.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre ise, Filistinli genç dün akşam İsrail işgal güçlerinin Filistinli gençlere ateş açması sırasında başından vurularak yaralandı.

Nablus’un kuzeyinde bulunan tarihi Sebastia kentine dün akşam baskın düzenleyen işgal güçleri ile Filistinli gençler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Çıkan çatışmalarda işgal güçleri göz yaşartıcı gaz, ses bombası ve gerçek mermi kullandı.

İşgal altındaki Sebastia kenti

Yahudi yerleşimine karşı mücadele eden Filistinli kurumlar, işgal rejiminin Yahudileştirme faaliyetlerinin Kudüs ve El-Halil’den sonra Sebastia beldesini de kapsadığına, Yahudi işgalcilerin, beldenin tarihi bölgesinde ayin yapmak için sık sık baskın düzenlediklerine dikkat çekiyor.

Sebastia beldesi Filistin’in tarihi eserler açısından en zengin bölgesi. İşgalciler üç bin yıl öncesine dayanan köklerinin beldede olduğunu öne sürerken, araştırmacılar bölgede çok daha önce Kenanilerin yaşadığını ve dört bin yıl önce orada uygarlıklarını kurduklarını söylüyor.