İsrail’in Akdeniz Doğal Gaz Faaliyetinde Yeni Oyun

Terör ve işgal devleti Siyonist İsrail Afrodit-Yishai gaz sahasındaki sınır anlaşmazlığı nedeniyle Afrodit’teki yatırımlarını durdurduğunu açıkladı. Bunun, Türkiye’yi bölgede tekrar Siyonist İsrail’le yakınlaştırma oyununun bir parçası olduğu da bildiriliyor.

Katil İsrail Enerji Bakanı Udi Adiri; Shell, Noble Energy ve Delek Drilling firmalarının faaliyet yürüttüğü Afrodit gaz sahasındaki faaliyetlerini durdurduklarını açıkladı.

Adiri; firma temsilcilerine gönderdiği mektupta, “İsrail Devleti, Afrodit-Yishai doğalgaz rezervindeki haklarından vazgeçme niyetinde değil” ifadelerini kullandı.

Mektup, Yishai sahasında lisans sahibi olan İsrailli işadamı Beny Steinmetz’in, İsrail Hükümeti’ne yönelik lisans uyarıları üzerine kaleme alındı. Steinmetz ve ortakları, Yishai sahasındaki gazın 3 milyar NIS (Yeni İsrail Şekeli) değerinde olduğunu iddia ediyor.

Adiri, mektubunda, Afrodit-Yishai sahasının sınır ötesi bir doğalgaz rezervi olduğuna işaret ediyor:

“İsrail ve Kıbrıs(GKRY), Afrodit-Yishai sahasının işletilmesiyle ilgili ikili bir anlaşmaya varmak amacıyla birkaç yıl boyunca görüşmelerde bulundu.

İki devletin onayına tabi olacak bir lisans hakkı için doğrudan müzakerelerin başlatılması gerekiyordu.

Fakat iki devlet, ilgili tarafların yararına, alanın adil biçimde paylaşılması ve geliştirilmesini kolaylaştıracak gerekli anlaşmayı yapmamıştır.

Sonuç olarak İsrail Devleti, Afrodit-Yishai sahasındaki gaz çıkarma faaliyetlerinin, İsrail Hükümeti ile bir anlaşmaya varılmadan başlamaması gerektiği konusunda tavsiyede bulunur.”

Afrodit sahasında Shell ve Noble Energy yüzde 35, Delek Drilling ise yüzde 30 paya sahip. 7 Kasım’da İsrailli Delek Drilling, Afrodit sahasından Mısır’a gaz ihraç etmek amacıyla altyapının kurulması için 2.5-3.5 milyar dolar yatırım yapmak üzere Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile anlaşma imzalamıştı. Afrodit alanındaki gazın değerinin 9 milyar dolardan fazla olduğu tahmin ediliyor.