İSRAİL’i Eleştiren ÜRDÜNLÜ İşadamına ARABİSTAN’da Gözaltı

Filistin vatandaşlığı da bulunan Ürdünlü iş adamı ve Arap Bankası Başkanı Sabih Al Masri, iş seyahati için gittiği Suudi Arabistan’da gözaltına alındı.

Masri’nin Ürdün ve Suudi Arabistan vatandaşlıkları da bulunuyor. İki ülkede de yatırımları bulunan Masri’nin Ürdün Kralı Abdullah’la yakın ilişkileri olduğu biliniyor.

Filistin kökenli işadamının Suudi Arabistan’daki yolsuzluk operasyonlarının ardından ülkeye ilk kez giriş yaptığı, Riyad’a gitmeden önce ise yakınları tarafından gitmemesi yönünde uyarılar yapıldığı bildirildi.

Arap Bankası’nın Başkanı’na gözaltı, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın İstanbul’daki Kudüs zirvesinin ardından geldi. Suudi Veliaht Prensi’nin Ürdün Kralı Abdullah’ı Riyad’a çağırıp zirveye gitmemesini istediği, aynı amaçla seferber ettiği Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi’nin de Filistin Özerk Teşkilatı Başkanı Mahmud Abbas’ı Kahire’ye çağırıp zirveye katılmaması talebini ilettiği iddiaları medyaya sızmıştı. Ancak Abdullah da Abbas da İstanbul’daki zirvede yer alıp Kudüs deklerasyonuna destek verdi.