İsrail’den Siyonistlere Yeni Uyarı: Dikkat Edin!

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, dün kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Gazze’den fırlatıldığı iddia edilen roket saldırısı hakkında açıklama yaptı. Öte yandan Channal 12’ye konuşan İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ise yurt dışındaki İsraillileri olası saldırılara karşı uyardı. 

Roketlerin fırlatıldığı alana işgal güçleri tarafından karşılık verildiğini vurgulayan Bennett, Hamas’ın Gazze’de güçlenmesini önlemek ve güney sakinlerinin rahat bir yaşam sürmesini sağlamak için çalıştıklarını söyledi.

“Geçmişin aksine, teröristler için bahane üretmiyoruz” ifadesini kullanan Siyonist Başbakan, hükümeti döneminde Gazze’den İsrail’e yönelik roket saldırılarında düşüş olduğunu, bu senenin ise 2005’ten beri kayda geçen en sessiz yıl olduğunu vurguladı.

Hükümeti kurduklarında Hamas’a yönelik bazı politikalarında değişikliğe gittiklerini söyleyen Bennett, “Hamas’a bavul dolusu dolar transferini derhal durdurduk ve İsraillilere karşı düzenlenen roket atışları için sıfır tolerans politikasını uyguladık” dedi.

Bennett, hükümetinin Gazze ve Hamas sakinlerini farklı gördüğünü ve daha fazla Gazzelinin İsrail’de çalışmasına izin verdiğini söyledi.

İran’ın kendilerine saldırma girişimi nedeniyle Türkiye’yi, özellikle İstanbul’u ziyaret eden İsraillilere karşı uyarısını da yineleyen Bennet, “İsrail’in güvenlik birimleri, terör girişimlerini daha eyleme geçmeden engellemek için harekete geçiyor” ifadesini kullandı. İsrail Başbakanı açıklamasının devamında “Terörist gönderenleri vurmaya devam edeceğiz… Yeni kuralımız, terörist gönderen bedelini ödeyecek” diye konuştu.

Diğer yanda benzer bir açıklamada İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’den geldi. İran’ı İsrailli turistleri hedef alma iddiaları üzerinden uyaran Gantz, “Dünyanın herhangi bir yerindeki bir İsrailliyi kişisel olarak koruyamayız” açıklamasında bulundu.

Pazar günü Channel 12 News’e röportaj veren Gantz, İsrail’in ihtiyaç duyması halinde İran’a karşı saldırı seçenekleri hazırladığını söyledi. Gantz açıklamasında “İranlılara bu yetenekleri test etmemelerini öneriyorum” tehdidinde bulundu.