İsrail’den Kudüs’te Yeni İşgal Projeleri

İşgal rejiminin işgal altındaki Kudüs’te bulunan “İsrail Yerel İnşaat ve Proje Komitesi” adı verilen organı bugün Kudüs’ün El-Halil yolu üzerinde 641 yerleşim biriminden oluşan yeni yerleşim merkezleri inşa edilmesine dair iki projeyi onayladı.

Siyonistlere ait Yedinci Kanal’ın yayınladığı habere göre birinci proje El-Halil yolunun batısındaki Telbiot mıntıkasının civarına, Mavi Hat adı verilen hafif tren rayı paraleline ve Beytilahim yolunun doğusuna inşa edilecek. İkinci proje ise yine El-Halil yolu üzerine Şaari Siyon bölgesine inşa edilecek.

Kanalda projelerin konut binalarından, sanayi binasından, sağlık merkezlerinden ve yahudi havralarından oluşacağı ifade edildi.

İşgal rejiminin Filistinlilerden gasp edilen araziler üzerine inşa ettiği bu projeler tüm uluslarararası kurallara ve hukuka aykırı nitelikte. İsrail’in yerleşim planlarının aleyhine çok sayıda uluslararası karar çıkarılmış olmasına rağmen işgal devleti bunların tümünü hiçe sayarak yerleşim merkezleri inşa etmeye devam ediyor.

İsrail’in yerleşim projelerine karşı çıkarılan son karar ise BM Güvenlik Konseyi’nin 23 Aralık 2017 tarihinde çıkardığı ve Batı Yaka ve Kudüs’teki yerleşim projelerinin derhal durdurulmasını isteyen 2334 sayılı karar.