İSRAİL’den İRAN-SURİYE Tehdidi: Ağır Bedel Ödetiriz!

Suriye’de İran bahanesiyle hava saldırılarını devam ettiren İsrail, Suriye hükümetinin cihatçılara karşı birbiri ardına elde ettiği zaferlerin ardından 1967’de işgal ettiği Golan Tepeleri için endişeli.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun yarın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmesi öncesi Savunma Bakanı Avigdor Liberman İsrail işgali altındaki Suriye toprağı olan Golan Tepeleri’ne çıkarma yaptı.

Komutanlarla birlikte bölgeyi turlayan Liberman, ‘İran’ın Suriye’deki askeri varlığının kalıcı ve derin hale gelmesine izin vermeyeceklerini, yoksa bunun İran’a İsrail topraklarına saldırma kabiliyeti sağlayacağını’ savundu.

İç Bölgelere Çekilseler De Fark Etmez

”Suriye’deki İran varlığı makul ve mantıklı değil. Suriye’nin hiçbir yerinde İran’ın varlığını kabul etmeyiz. Daha önce pek çok kez söylediğimiz gibi Suriye’de İran’ın konsolidasyonuna karşı harekete geçeceğiz” diyen İsrail Savunma Bakanı, ”İran varlığı saptadığımız an eylemde bulunacağız” vurgusu yaptı.

Rusya-İsrail görüşmelerine konu olduğu iddia edilen İran askeri varlığının Suriye’nin İsrail sınırlarından daha iç bölgelere çekilmesi pazarlığına atıf yapan Liberman, İran güçlerinin İsrail sınırından 40-80 km geri çekilmesinin kendileri için bir fark teşkil etmeyeceğini söyledi.

İran destekli savaşçı gruplardan söz eden Liberman, “bunların rejimin himayesi altında Golan Tepeleri’ne yerleşmeye çalıştığını” iddia etti.

Esad’a Ağır Bedel Ödetiriz

”Rejimin himayesi altında savaşçı altyapı kurma çabası bizce kabul edilemez. Bölgede görüp saptadığımız her savaşçı altyapıya karşı güç kullanarak eyleme geçeceğiz” tehdidi savuran İsrailli şahin bakan, “Her türlü saldırıdan doğrudan Esad yönetimini sorumlu tutacaklarını ve ağır bedel ödeteceklerini” iddia etti.

Tampon Bölgedeki Her Suriye Askerinin Hayatı Tehlikede

Liberman, Esad güçlerinin İsrail sınırına geri dönmesini ve cihatçılar lehine müdahalede bulunmamayı kabul ettikleri iddialarına karşı da tampon bölgedeki her Suriye askerinin hayatının tehlikede olduğu açıklamasını yaptı:

”Buradaki komutanlara ve UNDOF (Golan’da konuşlu BM barış gücü) temsilcilerine net şekilde söyledim: Tampon bölgeye giren her Suriye askeri hayatını tehlikeye atmış olur, ara bölgedeki her Suriye askerinin hayatı tehlikededir.” 

Yardım Ederiz Ama Tek Bir Sığınmacı Bile Almayız

Liberman, Dera ve Kuneytra’daki çatışmalardan kaçıp İsrail sınırına yığılanlarla ilgili ”Sınırı turladık ve Suriyeli sığınmacıların çadırlarını gördük. Her türlü insani yardımı vermeye hazırız ama topraklarımıza tek bir sığınmacı bile kabul etmeyiz” dedi.