İsrail’den Büyük Dönüş Eylemine Saldırı – 56 Yaralı

Dün akşam Gazze’nin doğusundaki dönüş çadırlarında düzenlenen Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşleri’ne işgal güçlerinin saldırıları sonucunda 56 kişi muhtelif şekillerde yaralandı.

Büyük Dönüş Yürüyüşleri’nin 68. Cuması münasebetiyle düzenlenen ve “Lübnan Mültecileri Cuması” adı verilen gündeki gösterilere binlerce kişi katıldı. İşgal güçlerinin tamamen barışçıl nitelikteki gösterilere ve yürüyüşlere yine saldırılar düzenlemesi ise 56 kişinin yaralanmasına neden oldu.

Sağlık Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre sağlık ekipleri olay yerlerinde 56 yaralı tespit ettiler. Bunlardan 38 kişinin gerçek kurşunla yaralandığı, onlardan da 22 kişinin çocuk, 3 kişinin kadın olduğu belirtildi. İşgal güçlerinin saldırılarında ayrıca bir ilk yardım aracı hedef alındı.

Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşleri Gazze’de 30 Mart 2018 tarihinden beri düzenleniyor. Özellikle Cuma günleri geniş çaplı gösteriler ve barışçıl nitelikli eylemler düzenleniyor. Gösterilere katılanlar Gazze’nin 1948’de işgal edilmiş bölgeyle sınırına yakın yerlerde kurulmuş olan dönüş çadırlarına toplanıyorlar.