İsrail’den 2019’un Temmuz Ayında 43 Yıkım

Filistinlilere ait evleri ve iş yerlerini, tarım ve hayvancılık tesisleri ile su kuyularını hedef alan işgal güçlerinin geçtiğimiz Temmuz ayında 43 yıkım operasyonu gerçekleştirdiği bildirildi.

Kudüs Araştırma Merkezi konuyla ilgili yayınladığı bildiride, işgal güçlerinin geçen ay En-Nakab bölgesindeki El-Arakib köyünü de iki kez yıktığını açıkladı.

Bildiride, işgal güçlerinin Filistinlilere ait onlarca tesisi yıkma tehdidinde bulunduğu ve söz konusu tehditlerini aralıklarla uyguladığı kaydedildi.

Bildiride ayrıca işgal güçlerinin Temmuz ayında en büyük yıkım operasyonunu gerçekleştirdiği ve Kudüs’e bağlı Vadi’l-Hıms bölgesinde yıkım kararı verdiği 237 daireden 100’ünü yıktığı, onlarca aileyi evsiz bıraktığı ifade edildi.

Kudüs Araştırma Merkezi Müdürü Imad Ebu Avvad, İsrail’in sistematik yıkım politikasının Batı Yaka’nın bazı bölgelerini ilhak etmeye hazırlandığının göstergesi olduğunu söyledi.

Ebu Avvad, yıkım politikasının ayrıca Filistinlilerin direniş ruhunu öldürmeyi ve topraklarına bağlılıklarını yok etmeyi hedeflediğini belirtti.

Vadi’l-Hıms’taki yıkımların işgal rejiminin “C” bölgesinin kontrolünün ötesine geçerek Oslo Anlaşması uyarınca Filistin Yönetimi’ne bırakılan bölgelerin kontrolünü de eline almak istediğine işaret ettiğini bildiren Ebu Avvad, işgal rejiminin Filistin Yönetimi’ni belediyeler gibi küçük bir özerk yönetim olarak gördüğüne dikkat çekti.