İsrail Zindanında, Filistinli Engelli Esir: Muhammed

Muhammed Vecih El-Kıt…

Batı Yaka’nın Nablus şehrinin güneyindeki Madama beldesinden Filistinli esir…

Siyonist işgalcinin cinayetlerine, barbarlıklarına, kibir ve insanlık dışı baskılarına engelli bedeni şahit biri…

Doğduğundan beri engelli olan bedeni nedeniyle zindanda oldukça zor günler geçiriyor.

27 Yaşındaki Muhammed, 31 Aralık 2015 tarihinde tutuklandı ve 18 ay hapse mahkûm edildi.

Engelli olmasına rağmen işkenceden kurtulamadı

Muhammed’in ailesi, çocuklarının doğduğundan beri elinden ve sağ ayağından engelli olduğunu ve konuşmada da zorluk çektiğini belirterek, kendisinin özel ilaçlara ihtiyaç duyduğunu ve bu ilaçların Siyonist işgal rejimi zindanlarında bulunmadığını ifade etti.

El-Kıt’ın ailesi, özel ihtiyaç sahibi olanlar kategorisi içinde yer alan çocuklarının bir yıl önce tutuklanırken engelli oluşuna bakılmaksızın işgal askerleri tarafından darp edilerek kendisine işkence edildiğini belirtti.

Muhammed’in sorgu aşamasında başka türlü işkencelere de maruz kaldığını hatırlatan ailesi, engelli eliyle gelen darbelerden kendini koruyamadığı için asker ve polislerin bunu fırsat bilerek yüzünü ve kafasını darp ettiklerini ifade etti.

Ailesinin verdiği bilgiye göre, işgal güçlerinin esiri elleri kelepçeli bir şekilde askeri araçlarla nakletmeleri esirin bedenine daha fazla sıkıntı veriyor.

Ailesi ayrıca esirle ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Muhammed’in ziyaretine giden avukatın gördükleri ve işittikleridir bunlar. Avukat bize, sorguda Muhammed’in diğer esirler gibi muamele gördüğünü söyledi. Özellikle Petah Tikva’daki sorguda ağır ve uzun bir sorgu geçirdiğini söyledi. Uzun süre burada sorgulanan Muhammed’i, elleri arkadan bağlı bir şekilde askıya almışlar. Onun engelli durumuna bakmadan başkalarına yaptıkları insanlık dışı işkence ve baskıları ona da yapmışlar.”

İşgal mahkemelerinin cezanın üçte ikisini içerde geçiren mahkûmların serbest bırakılmalarına olanak verdiğini belirten aile, ancak Muhammed’in engelli durumunu ve özel bakıma muhtaç olmasını hiçe sayan cezaevi idaresinin onu salıvermediğini kaydetti.

Esirin sağlık durumu gittikçe kötüleşiyor

El-Kıt’ın ailesi, gereken tedaviyi göremeyen Muhammed’in birçok hastalıkla boğuşmak zorunda kaldığını belirterek, bu durumun hastalıkların artmasına, var olanların da ağırlaşmasına, daha da kötüsü nöbet geçirmesine neden olduğunu belirterek “Muhammed var olan hastalıklara yenilerinin eklenmesiyle sağlık açısından gerilemeye başladı. Petah Tikva sorgu merkezinde gördüğü işkenceler nedeniyle bir kez sinir krizi geçirdi” ifadesini kullandı.

Ailesinin verdiği bilgiye göre, Siyonist işgal güçleri El-Kıt’ı gösterdiği sabır ve direniş nedeniyle Şeyh Ahmed Yasin’e benzetiyorlar.

Muhammed El-Kıt ailesinin zindana giren ilk çocuğu değil. Direniş safında yer alan ailenin Esed isimli çocuğu da dört kez tutuklandı ve 3 yıla yakın süre zindanda kaldı. Muhammed’in abisi Mahmud da daha önce tutuklandı ve zindanda iki yıl geçirdikten sonra serbest kaldı.

Şu anda Celbu’ zindanında bulunan Muhammed’in ailesi, insan hakları kuruluşlarına çağrıda bulunarak sağlığı daha da bozulmadan ve dönülmeyecek bir aşamaya gelmeden Muhammed’in salıverilmesi için girişimlerde bulunmalarını istedi.