İSRAİL Zindanlarında Filistinli 33 ENGELLİ Esir Bulunuyor

Filistin Esirleri Araştırma Merkezi, Dünya Engelliler Günü münasebetiyle yayınladığı bildiride, işgal güçlerinin engellileri gözaltına almaya devam etmesinin Filistin insanının hayatını küçümsediğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Bildiride ayrıca işgal güçlerinin engellileri gözaltına almasının uluslararası anlaşmalara aykırı olduğuna, engellilerin kötü muameleye değil yardıma muhtaç olduklarına dikkat çekildi.

İşgal güçlerinin bedensel ve zihinsel engelli Filistinlileri gözaltına almaktan çekinmediği ifade edilen bildiride, esirlerden bazılarının tekerlekli sandalyede ve bazılarının da başkalarının yardımı olmadan hareket edemez bir halde gözaltına alındığına dikkat çekildi.

Filistinli Esirler Araştırma Merkezi, engellilerin gözaltına alınmalarının ve işgal zindanlarında esir tutulmalarının hastalıklarını ve sıkıntılarını artırdığını bildirdi.

İşgal güçleri geçen Ekim ayında Kalkiliya’dan 36 yaşındaki Mehdi Ebu Heniyye’yi ailesinin evine baskın düzenleyerek gözaltına aldı. Ebu Heniyye’nin zihinsel engelli olduğu ve davranışlarından sorumlu tutulamayacağı belirtildi.