İsrail – Yunanistan – Rum Kesimi Arasında İTTİFAK

Yunanistan, Kıbrıs Rum kesimi ve İsrail, doğalgaz alanında başlattıkları işbirliğini askeri sahaya taşıyor.

Üç ülke, askeri alandaki işbirliğini yoğunlaştırmak ve yeni bir ittifak oluşturmak için düğmeye bastı. Bu ortak karar çerçevesinde, Kıbrıs’taki Larnaka ‘Zenon’ Arama ve Kurtarma Koordinasyon Merkezi cuma günü üç ülkenin savunma bakanlarının ikinci toplantısına ev sahipliği yapacak.

Duvar’da yer alan habere göre Kıbrıs Savunma Bakanı Savvas Angelidis, üç savunma bakanının bu toplantıda bölgesel güvenlik, askeri işbirliğinin daha da artırılması, deniz ve enerji güvenliğinin teşviki gibi konuları ele alacağını söyledi. Angelidis, cuma günü Yunan mevkidaşı Panos Kammenos ve Avigdor Lieberman ile “Bölgesel güvenlik, olası işbirliği alanları ve askeri işbirliğinin siber savunma ve arama-kurtarma alanlarında artırılmasının” görüşüleceğini aktardı.

Bu toplantının bölgede istikrar yaratmayı amaçladığını söyleyen Rum Bakan, istikrarın “Diğer komşu ülkelerle de bölgesel işbirliği kurulması sayesinde refah ve gelişmeyi artırmakla” sağlanabileceğini ekledi. Kıbrıs basınına göre Angelidis ayrıca, bölge ülkeleri arasında ortak çıkarlar olduğundan bir güven kültürü ve karşılıklı anlayışın teşvik edilmesinin öneminin de altını çizdi.

Kıbrıslı Rum Bakan, ülkesinin geleceğe dair planlarına ilişkin de konuştu. Angelidis, Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır arasında da savunma konularında üçlü bir işbirliği mekanizmasının var olduğunu, aynı zamanda Kıbrıs ve Yunanistan’ın Lübnan ve Ürdün ile de savunma alanında üçlü planlamalar üzerinde çalıştığını belirtti.

Cuma günü gerçekleştirecek olan toplantı Yunanistan Milli Savunma Bakanı Panos Kammenos için ayrı bir önem de taşıyor.

Kammenos, hükümetini geçtiğimiz günlerde dağılma noktasına taşıyan Makedonya anlaşmasının yarattığı sarsıntıdan sonra ilk defa uluslararası alanda boy gösterecek.

Kammenos bu toplantı vesilesiyle görevine devam ettiği ve hükümet krizini arkasında bıraktığı mesajını verecek.