İsrail Yeni Savaş Bakanı ve Olası Siyasetleri

Yediot Ahronot gazetesi, Siyonist rejimin geçici hükümeti için savaş bakanı seçilmesinin asıl nedenini açıkladı.

Yediot Ahronot’ta yayınlanan bir analizde Neftali Bennett’in Siyonist rejim savaş bakanlığına getirilme meselesine ve bu atamanın beraberinde getireceği tartışmalara değinildi.

Bu makalenin yazarı Yuvaf Zeytun bu adımları yeni savaş uçakları almak için dolaylı olarak yoldaki engelleri temizleme taktiği olarak niteledi ve diğer bazı askeri adımlardan da şu şekilde bahsetti:

“Bennett’in tehlikeli ve büyük kararlar alacağını sanmıyorum. Herhalükarda o geçici bir hükümetin bakanı ve ordunun yıllık bütçesinin ertelenmesi gibi o da kararlarında herhangi bir neticeye ulaşamayacak.

Bu analizin başka bir bölümünde şöyle yazıyor:

“Bennett defalarca ısrarla Gazze şeridinde Hamas’a karşı daha fazla operasyon düzenlenmesini istedi, o bu sözleri savaş bakanlığına getirilmeden önce dile getirdi ve ordunun Hamas’a karşı yaptığı eylemlerin ordunun yapısını bağnazlığa ve zihinsel engele düçar ettiğine inanıyordu.”

Yazara göre, Bennett’in defalarca Gazze şeridi ile mücadele planlarından bahsetmesine rağmen güvenlik endişesini ön planda tutan bir başbakan ve genelkurmay başkanı ile çalışmaya başladığında tüm çabasının kuzey cephesine (Hizbullah’a) doğru yöneldiğini göreceğiz.

Yuvaf Zeytun itirafta şu bulundu:

“İsrail Gazze şeridi ile kapsamlı bir savaşa girmekten şiddetle korkuyor. Bu yüzden Gazze’de direniş güçlerinin boşalttığından emin olduğu üsleri hedef aldığına şahit olduk.”

Zeytun, bu süreçte yeni savaş bakanının Siyonist orduda hiçbir değişiklik yapacak güce sahip olamayacağına inanıyor.