SİYONİST İsrail’in Yeni Hedefi ENDONEZYA

Endonezya dünyadaki en fazla Müslüman nüfusun yaşadığı ülke ve Filistinliler ile de iyi ilişkilere sahip. Halkın büyük çoğunluğu Müslüman ve bu Güneydoğu Asya ülkesi, işgal rejimi ile hiçbir siyasî bağa da sahip değil.

Korsan İsrail kısa bir süredir kendisini uluslararası inzivadan kurtarmak için Arap ve Müslüman ülkeler ile yakınlaşmaya çalışıyor. Bu bağlamda Suudi Arabistan’a yaklaşmanın yanı sıra, bu ülke vasıtasıyla diğer Müslüman ülkelerle de bağ kurmanın peşinde. Bu ülkelerin başında, dünyanın en fazla Müslüman nüfusuna sahip ülkesi olarak kabul edilen Endonezya gelmekte.

Endonezya Ulema Hareketi Genel Sekreteri Yahya Halil Setaguf’un Filistin işgal toprağı İsrail’e gerçekleştirdiği ziyaretten sonra İsrail Dışişleri Bakanlığı, Endonezya Dışişleri Bakanlığı ile yürütülen  anlaşma kapsamında Endonezyalı turistlere İşgal edilen Filistin toprağı İsrail’e giriş izni verileceğini ve bunun mukabilinde İsrailli turistlere de özellikle Bali’deki turistik mekanlara gitme kolaylığı tanınacağını duyurdu.

İsrail’deki gelişmeleri yakından takip eden ve Arapça yayın yapan El Masdar internet sitesi de, “Endonezya, İsrailli Turistlerin Yeni Durağı” başlığıyla yayınladığı haberde İsraillilerden Endonezya’ya gitmelerini istedi.

Sitenin haberinde şu ifadelere yer verildi: İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın İsrailli turistlerin, dünyanın en büyük Müslüman nüfuslu ülkesi Endonezya’ya girişi ile ilgili sınırlamaları kaldıracağını duyurmasının ardından İsrailli turistler yeni mekan arayışı içinde ve bu mekan Bali Adasından başka bir yer olamaz! 

Web sitesinin haberine göre İsrail, geçen haftalarda uluslararası kanallarda da yayınladığı anlaşmalarda İsrailli turistlerin Endonezya’ya girişi ile ilgili tüm sınırlamaların kaldırılması kararını aldı.

Haberin devamında şu ifadelere yer verildi: Geçmişte çok az sayıda, sadece işadamı olan İsrailli oldukça sıkı tutulan incelemeler ile Bali adasını ziyaret edebilmişti. Ancak son yıllarda birçok İsrailli hiçbir zorlukla karşılaşmadan Endonezya’da ticarî anlaşmalar yapabiliyor. 

Web sitesi haberinde şu bilgiye de yer verdi: Sınırlamaların karşılıklı olarak kaldırılması kararı hiç şüphesiz, dünyanın en büyük İslam devleti ile turistik ve ticarî alanda düzenlemeler yapabilmesi adına İsrail için büyük bir fırsat.

El Masdar web sitesi ayrıca İsraillilerin Endonezya’yı özellikle de Bali’yi ziyaret etme fırsatından faydalanmalarını umut ettiğini vurguladı.

Her ne kadar geçtiğimiz yıllarda Tel-Aviv, 260 milyon nüfuslu dünyanın en büyük Müslüman ülkesi olan Endonezya ile diplomatik ilişkiler kurmaya çalışıp bu konuda başarılı olamasa da yapılan kültürel ve turistik anlaşma haberleri ile bu sahada olumlu ilerlemeler kaydetmektedir. Şüphe yok ki Endonezyalı bilinçli Müslümanlar diplomatik ilişkiler kisvesi altında asla işgal rejiminin emri altına girmeyecektir. Ancak İsrail sadece, turistlere kolaylık sağlayan bu adımıyla Endonezya ile ilişkileri normalleştirdiği  propagandası yapacaktır.