İSRAİL, Yeni Bir Sykes-Picot Peşinde

Bahreynli eski bakan, politikacı ve düşünür Muhammed Fahru, İsrail’in istisnasız tüm Arap bölgesinde yeni bir Sykes-Picot Anlaşması peşinde koştuğunu söyledi.

Fahru, Fas’ın kuzeyindeki Asilah kentinde Asilah Uluslararası Kültür Forumu faaliyetleri kapsamında düzenlenen “Arap Eğitim Sistemlerinde Çeşitlilik ve Sosyal Bütünlük” Paneli’ne katıldı.

Bahreyn’de geçmişte Eğitim ve Öğretim Bakanı olarak görev yapan Fahru, Arap ülkelerinin içerden ve dışardan hedef alındığını ifade etti.

İsrail’in Filistin topraklarında işgalin devam etmesi için çalıştığını bildiren Fahru, işgal rejiminin bölünmüş haldeki Arap ülkelerini daha çok bölme ve yeni bir Sykes-Picot Anlaşması peşinde olduğunu kaydetti.

Sykes-Picot Anlaşması, Ortadoğu’yu bölüp paylaşmak amacıyla 16 Mayıs 1916’da İngiltere ve Fransa arasında gizlice imzalanmıştı.

Fahru, İsrail yanı sıra adını vermediği diğer bazı ülkelerin de Arap bölgesini coğrafi, etnik, mezhepsel, dini ve kabileler arası çatışmalara boğmak istediğini öne sürdü.

Bahreynli eski bakan, Arap dünyasının düşmanlarının Arap toplumlarını teknolojik gelişmelerden uzak tüketim toplumları olarak bırakmak istediklerini söyledi.