İsrail Yasalarını Değil, VİCDANIMI DİNLEDİM!

İsrail hapishanelerindeki tutuklu Filistinlilere kaçak yollarla cep telefonu temin ettiği gerekçesiyle 2 yıl hapis cezasına çaptırılan İsrail meclisindeki Arap asıllı Hıristiyan milletvekili Basil Gattas, “İsrail yasaları ile vicdanım arasında tercih yapmaya mecbur kaldım ve ben vicdanımın sesini dinledim. Yaptığım ihlali ahlaki, insani ve vicdani sebeplerden dolayı yaptım. Pişman değilim ve bunun bedelini ödemeye hazırım.” dedi.

GÖZAT  Arap Milletvekili İsrail Meclisinden İstifa Etti

Akka kentine bağlı bir Hıristiyan kasabası olan Rame’deki evinde röportaj veren Korsan İsrail parlamentosu Knesset’teki Ortak Arap Listesi üyesi Gattas, Hıristiyan veya Müslüman olsun İsrail’deki tüm Arapların ayrımcılığa ve ırkçılığa maruz kaldığını söyledi.

Milletvekili olmasına rağmen kendisinin de bu ayrımcılığın kurbanı olduğunu ve haziran ayında hapse gireceğini ifade eden Gattas, basında şahsına yönelik yürütülen linç kampanyası neticesinde istifa etmek zorunda kaldığını belirtti.

GÖZAT  İsrail, Filistin Milletvekilini Göz Altına Aldı

Daha önce soruşturma geçiren İsrailli milletvekillerinin aksine kendisinin dokunulmazlığı kaldırılarak ev hapsine alındığını kaydeden Gattas, “Bu muamele sırf Arap olmam nedeniyle gösterildi. Halbuki benim yaptığım ihlal, İsrailli Yahudi milletvekillerinin işlediği cinsel taciz, rüşvet alma ve hırsızlık gibi suçların hiçbiri kadar ağır değildi.” değerlendirmesinde bulundu.