İSRAİL Rejiminden YAHUDİ Tespiti İçin DNA Testi

Siyonist İsrail rejiminin kendi vatandaşlarının saf Yahudi olup olmadığını anlamak için DNA testi yaptırdığı ortaya çıktı.

İsrail rejiminin İsrail vatandaşı olan çiftlerin evlenmek istedikleri takdirde DNA testi yaptırma zorunluluğu getirdiği bildirildi. Testi yaptırmayana ya da geçemeyenlerin evliliğine izin verilmiyor.

İsrail yasaları sadece dini nikahı geçerli sayıyor. Çiftlerin evliliğe uygun olup olmadıkları kararı da test sonuçlarına göre İsrail hahambaşılığı tarafından veriliyor.

Hahambaşılık aynı zamanda hükümetin de bir parçası. İsrail Hahambaşı David Lau DNA testinin yapıldığını kabul ediyor.

Ancak Lau testin gönüllü olarak ve özel durumlarda yapıldığını söylese de söz konusu testi yaptırmak zorunda kalmış insanlarla yapılan görüşme gerçeğin öyle olmadığını gösteriyor.

Ayrıca bu DNA testi eski Sovyetler Birliği’nden göç eden Yahudilere uygulanıyor. İsrail rejimi altında bir milyona yakın Sovyetler Birliği göçmeni Yahudi yaşıyor.

Özellikle Ortodoks Yahudiler bu ayrımcılığa karşı çıkıyor. Ancak bu ayrımıcılık özellikle Başbakan Benyamin Netanyahu döneminde gerek nüfusun yüzde 20’sini teşkil eden Araplar gerekse Afrikalı Yahudilere uygulanan ayrımcılıkla uyumluluk gösteriyor.