İsrail ve Arap Rejimleri, İran’a Karşı Birleşiyor…

ABD başkanı Trump’ın damadı ve üst düzey danışmanı olan Jared Kushner, bölgenin güvenliği için İran’dan daha büyük bir tehdit olmadığını belirtti ve İran’a olan düşmanlığın, Araplar ile İsrail’i daha da yakınlaştırdığını ifade etti.

Amerikan kanalı olan Fox News’e konuşan Jared Kushner; “İsrailliler ile Filistinliler arasındaki barış, her iki tarafın güvenliğini arttırırken, İran’ın Arap dünyasındaki etkisini de azaltacak.” dedi.

Jared Kushner, geçtiğimiz ay Bahreyn’de düzenlenen ve ABD tarafından Yüzyılın Anlaşması’nın ilk adımı olarak başlatılan Manama Ekonomi Konferansı’nın büyük başarılar elde ettiğini iddia etti.

Kushner bu konudaki açıklamalarının devamında; “Bu konferans, Arap dünyasında İsraillilerin ve Filistinlilerin geleceği hakkında yeni görüşmelerin yolunu açtı.” diye belirtti.

Bahreyn’in ev sahipliğini yaptığı Manama Konferansı, “Refah için barış” sloganıyla geçtiğimiz ay düzenlendi. Konferans, Arap ve uluslararası ülkelerin zayıf katılımı ve Filistin ile bazı Arap ülkelerinin kesin boykotuyla gerçekleşti.

Bahreyn Ekonomi Konferansı, Beyaz Saray’ın yakın zamanda açıkladığı “Yüzyılın Anlaşması”nın ekonomi bölümünü kapsıyor. Bu anlaşmanın amacı, Filistinlilere, Ürdün, Mısır ve Lübnan’a yatırım fırsatları ve 50 milyar dolarlık hibe kredisi sağlamaktı.