İSRAİL Vahşetini Görüntülemek YASAKLANDI

Middle East Monitor’un haberine göre, Çarşamba günü düzenlediği oturumda, işgalci İsrail Parlamentosu, İsrail askerlerinin Filistinlilere saldırdığı esnasında yaşanan arbedede çekilen görüntülerin yayınlanmasını yasaklayan yasa tasarısını birinci okumada onayladı.

42’ye karşı 45 oyla kabul edilen yasada tasarısında şu ifadelere yer verildi: “Uzun yıllar boyunca İsrail karşıtı ve Filistin yanlısı gruplar tarafından İsrail askerlerinin eylemlerinin belgelenmesi sıkıntı verici olaylara neden oluyor. İsrail askerlerinin görüntülenmesi sadece onların morallerini bozmak amacıyla yapılıyor.”

Bu arada, yasa tasarısının İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman’ın partisi Yisrael Beitenu tarafından sunulduğu ve geçen Pazar günü İsrail Bakanlar Kurulu tarafından onaylandığı kaydedildi.

Öte yandan yasa tasarısı, “askerlerinin morallerini bozmak” amacıyla askeri etkinliklerini çeken ve yayınlayan kişiler için beş yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Bunun yanı sıra, “Devletin güvenliğine zarar vermek” amacıyla görüntülerin yayınlanması ise hapis süresini 10 yıla çıkarmaktadır.

Son olarak, yasa tasarısının kabul edilmesi için İsrail Parlamentosu tarafından iki oylamadan daha geçmesi gerekiyor.