SİYONİST Basın: İSRAİL, Tüm UNRWA Şubelerini Kapatacak

Daha önce İkinci Kanal olarak medyada yer alan ajans dün gece yayınladığı raporda, işgalci Kudüs Belediyesi’nin UNRWA’nın çalışmalarını tamamıyla durdurmak için bir plan hazırladığını, buna göre örgüte bağlı bütün okul, sağlık kuruluşları ve çocuklarla ilgili birimleri kapatacağını, plan kapsamında Kudüs’ün kuzeyinde yer alan Şufat Mülteci Kampı’nın ismini de değiştireceğini ifade etti.

Raporda, Amerika Başkanı Trump’ın geçen Ağustos ayında UNRWA’ya yaptıkları yardımları kısma kararının İsrail’i bir BM kuruluşu olan UNRWA’ya karşı böyle bir tavır takınmaya teşvik ettiğini hatırlattı.

Planın Amerika idaresiyle koordineli bir şekilde hazırlandığına dikkat çeken ajans, planın yakında İsrail hükümetine sunulacağını kaydetti.

Plan işgal hükümeti tarafından kabul edilirse, işgal yönetimi Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarının UNRWA’ya bağlı bütün kurum ve kuruluşların kapatılması için hemen talimat verecekleri belirtiliyor.

İşgal rejiminin hazırladığı plan hayata geçirilir ve okullar kapatılırsa bundan Şufat Mülteci Kampı’nda 1200 öğrencinin eğitim gördüğü kız ve erkeklerin okudukları okullar, Vadi Cuz’da 50 öğrencinin, Silvan’da 100 kız öğrencinin gittiği okullar, Sur Bahir’de 350 öğrencinin eğitim gördüğü ilkokul ve lise etkilenecek.

Raporda, okullar kapatıldıktan sonra işgal rejiminin UNRWA kuruluşuna bağlı bütün kurum ve kuruluşların bina ve taşınmazlarına el koyup Kudüs Belediye’sine devredeceği iddia edildi.