İSRAİL Rejiminden UMMAN’a Ziyaret

Önceden açıklanmayan ziyaretin tamamlanmasının ardından Siyonist Netanyahu tarafından fotoğrafları yayımlandı.

Siyonist Netanyahu, Körfez’in küçük ama stratejik ülkesi Umman Sultanlığı’na resmi ziyaret düzenlediğini, ziyaretin tamamlanması sonrası duyurdu.

1996’dan Beri İlk Ziyaret

Umman devlet televizyonunda da 1996’dan beri bir Korsan İsrail Başbakanı tarafından düzenlenen ilk ziyareti teyit eden açıklama yayımlandı. Aslında Umman ile İsrail arasında resmi diplomatik ilişki bulunmuyor.

Siyonist Netanyahu’nun Umman çıkarmasına Ulusal Güvenlik Danışmanı Meir Ben Shabbat ve isithbarat servisi Mossad’ın Başkanı Yossi Cohen de eşlik etti.

Siyonist İsrail Başbakanlığı’nın açıklamasında şöyle denildi:

“Netanyahu, Sultan Kabus’la görüştüğü Umman’a resmi diplomatik ziyaretten geri döndü. İki ülke arasındaki uzun temasların ardından, Netanyahu ile eşi, Umman hükümdarı Sultan Kabus’dan davet almıştır. Bu, 1996’dan beri Umman’a İsrail’den başbakan düzeyinde ilk ziyaret. Netanyahu’nun İsrail’in güvenlik, teknoloji ve ekonomide avantajlarını güçlendirirken bölge ülkeleriyle ilişkileri derinleştirme politikasının hayata geçirilmesinde önemli bir adım.”

“Ziyaretin ardından yayımlanan ortak açıklamada, Ortadoğu’da barış sürecini ilerletmenin yolları kadar Ortadoğu’da barış ve istikrarın sağlanması bağlamında ortak çıkarları ilgilendiren birçok konunun ele alındığı belirtildi.”

Umman’a 1994’te giden ilk Siyonist İsrail Başbakanı, 1995’te suikasta kurban İzak Rabin olmuştu. 1996’da halefi Şimon Peres Umman ve Katar’ı ziyaret edip bu iki Körfez ülkesinde İsrail ticari temsilciliği açmıştı.

İran’a Karşı İttifak

İran’a karşı Suudi kraliyetiyle arasından su sızmayan Korsan İsrail Başbakanı Netanyahu, Körfez ülkeleriyle ittifak çabasında. Bunu sık sık ifade eden İsrail lideri, son olarak geçen hafta parlamentoya hitabında “Nükleer İran tehdidine karşı İsrail ile Arap ülkeleri hiç olmadıkları kadar yakınlaştı” dedi.