İSRAİL 100 Gündür UÇURTMA Direnişine Çözüm Arıyor

İşgal rejiminde yayınlanan Yediot Ahranoot gazetesi ise internet sitesinde yayınladığı haberde, 30 Mart’ta Gazze’den gönderilen ilk uçurtmanın yüzlerce dönümlük araziyi kül edecek yeni uçurtmalara yol açacağını kimsenin tahmin etmediğini yazdı.

Haberde “Burada yaşayan ve Hamas ile İslamî Cihad hareketinin füzelerinin korkusuyla yaşayan yerleşimcilerin şu anda semalarda beliren balon ve uçurtmalardan korkmaya başladıklarını söyleyebiliriz” değerlendirilmesi yapıldı.

Siteye konuşan yüksek rütbeli bir askeri kaynak “Gazze sınırında başlayan gösterilerde önce bir oyun ve hile şeklinde kullanılan uçurtmalar şu anda ciddi bir tehdide dönüştü ve bu tehdit yerleşimcilerin hayatını fazlasıyla zorlaştırıyor. Hayatlarını tehdit eden tehlikelere yenisi eklenmiş oldu. Bu tehdit yeni bir şiddete neden olabilir” dedi.

Site, günü birlik yapılan uyarılar ile füze atışlarının artık buradaki yerleşimcilerin hayatının bir parçası haline geldiğini hatırlattı.

Siteye göre şu ana kadar balon ve uçurtmalar 600 yangına neden oldu. Bunun sonucunda yerleşimcilere ait 6000 dönümlük arazi kül oldu. Zararın ise 1,5 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.