İSRAİL: TÜRKİYE İle 2 Haftada 1 SURİYE’yi Görüşüyorduk

Korsan İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, geçtiğimiz ay Kudüs’te yaptığı toplantılarda Yunanistan ve Kıbrıs’ın dışişleri bakanlarına, yakın gelecekte ABD-Türkiye ilişkilerinde bir gelişme yaşanacağını ya da Trump’ın papaz Andrew Brunson’un tutukluluğu üstüne Türkiye’nin üzerindeki baskıyı azaltacağını görmediğini söyledi.

Siyonist Netanyahu’nun iddialarına göre, Suriye’de sürmekte olan iç savaş, Türkiye’yi iki yıl önce İsrail’le bir uzlaşmaya varmak için tetikledi.

İsrail’in Kanal 10 televizyonu dış politika temsilcisi Barak Ravid’in haberine göre bu toplantılar esnasında Netanyahu, 2016’daki mutabakattan sonra yardımcısının Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en yakın danışmanı İbrahim Kalın ile Suriye’deki durum hakkında her iki haftada bir konuşma yaptığını söyledi. Netanyahu, “Ama bugün Türkiye ile Suriye hakkında istihbarat alışverişi bile yapmıyoruz” diye ekledi.

Siyonist Netanyahu, Doğu Akdeniz’deki doğalgaz aramalarına karşı muhtemel Türk hareketlerinden endişe duyduğunu da söyledi. ABD şirketleri bu bölgede Yunanistan, Kıbrıs ve İsrail ile birlikte çalışıyor.

Siyonist Netanyahu Türkiye v es-400 hakkında da şöyle dedi: “Erdoğan aceleci ve beklenmedik. Ben kötümserim. Türkiye gibi bir NATO üyesi Rusya’dan S-400 füzeleri satın alıyor. Ben de Türkiye’den F-35 jetleri satın alma konusunda endişeliyim.”