Image default

İSRAİL’de TÜRKİYE Karşıtı Doğal Gaz Anlaşması!

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, dün Batı Kudüs’te yapılan, Doğu Akdeniz gazının Avrupa’ya ulaştırılmasını amaçlayan ‘East-Med’ projesinin ele alınacağı, İsrail-Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi üçlü zirvesine katıldı. Rum basını, Anastasiadis’in ABD’den Türkiye’ye karşı destek aldığını öne sürdü.

Siyonist İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ev sahipliğinde yapılan üçlü zirveye Pompeo’nun yanı sıra Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da katıldı.

Açıklamada ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, “İsrail, Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan arasındaki artan işbirliğine desteğinin altını çizdi.” ifadeleri kullanıldı.

İsrail Başbakanı Netanyahu da, üçlü ortaklığı dünyadaki en iyi bölgesel ortaklıklardan biri olarak nitelendirdi. Netanyahu, “Enerji gibi alanlarında birlikte çalışıyoruz. Kıbrıs’tan Avrupa’ya uzanan bir boru hattı oluşturmayı planlıyoruz” dedi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da, işbirliğini özellikle enerji ve güvenlik alanlarında ‘stratejik’ olarak nitelendirdi.T