SİYONİST Gazete: İSRAİL – TÜRKİYE Gizlice Görüşüyor

Siyonist gazete görüşmelerin sorunsuz ilerlemesi halinde iki ülkenin büyük elçilerinin Ekim ayı başında yeniden göreve başlamasının beklendiğini ileri sürdü.

Türkiye ile İsrail’in diplomatik ilişkileri geliştirmek için ‘arka kapı’ görüşmeleri yaptığı ileri iddia edildi. İddia İsrailli Yedioth Ahronoth gazetesinden geldi.

Siyonist İsrail-Türkiye ilişkileri Tel Aviv yönetiminin mayıs ayında Gazze sınırındaki silahsız eylemcilere ateş açarak onlarcasının şehit olmasına, binlercesinin de yaralanmasına yol açmasının ardından gerilmişti.

Büyükelçiler Geri Dönebilir

Ancak Yedioth Ahronoth gazetesi Siyonist İsrailli ve Türk yetkililere dayandırdığı haberinde biri İsrail’den diğeri Türkiye’den iki özel jetin ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dabi kentine gitmek üzere pazar sabahı kalkış yaptığını ve bu uçuşların ‘devam eden görüşmelerle ilgili olduğunu’ ileri sürdü.

Ancak Türkiye ve Siyonist İsrail yönetimleri konu hakkında açıklama yapmadı.

Haberde Türkiye ve Siyonist İsrail arasındaki görüşmelerde ilerleme kaydedilmesi halinde iki ülkenin Ekim başında, yani son diplomatik gerilimden 5 ay sonra, büyük elçilerin karşılıklı olarak görevlerine dönmesini umduğu iddia edildi.

Gazete, Türkiye’nin yakın zamanda ekonomiden sorumlu bir ataşeyi İsrail’e geri gönderdiğini ve bu yetkilinin iki ülke arasındaki ekonomik bağı kuvvetlendirme amacında olduğunu da belirtti.

Türkiye ve İsrail’in Suriye’deki Çıkarları Ortak

Bir başka Siyonist gazete olan Times of İsrael gazetesi ise konuyla ilgili haberinde Türkiye ve Terörist İsrail’in bir dizi alanda özellikle de Suriye konusunda ortak çıkarlara sahip olduğunu vurguladı.

Gazetenin haberinde Türkiye’nin İran’ın Suriye’yi ‘domine etmesinden’ endişelendiği ve bu kaygıyı İsrail’in de paylaştığı aktarıldı.

Elçiler Karşılıklı Olarak “Bir Süreliğine” Gönderilmişti

Türkiye olayların ardından İsrail Büyükelçisini geri çağırıp İsrail’in Ankara Büyükelçisi Eitan Na’eh’i ve İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Yossi Levi Sfari’yi ülkesine bir süreliğine geri göndermişti. Siyonist İsrail de Türkiye’nin Kudüs Büyükelçisi Gürcan Türkoğlu’nu bir süreliğine ülkesine göndermiş ayrıca Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Kemal Ökem’i Dışişleri’ne çağırmıştı.