SİYONİST Rejimde TSUNAMİ Korkusu…

İsrail işgal kıyılarını yerle bir edecek bir tsunaminin yaşanması, tahmini zor bir durum değil ve eğer bu tsunami Kıbrıs tarafından olursa İsraillilerin dalgadan kaçabilmek için 45 dakikası var demektir.

Endonezya adasında yaşanan ve geride 200’den fazla ölü bırakan şiddetli tsuami felaketinin ardından İsrail medyası benzer bir olayın İsrail’de yaşanması ihtimali üzerinde durdu.

Walla haber ajansı konuyla ilgili şunları yazdı: İsrailli önde gelen jeolog Amus Selmon şuna inanıyor: İsrail’de bir tsunami gerçekleşmesi ihtimali yüzde yüzdür ve ileride kesinlikle gerçekleşecek.

Dünyadaki tsunamilerin %25’inin Akdeniz’de meydana geliyor olmasına işaret eden Selmon şöyle dedi: İsrail için, İsrail kıyılarını yerle bir edecek bir tsunami ihtimali çok uzak değil ve eğer tsunami Kıbrıs tarafından gelirse İsraillilerin dalgalardan kaçmak için 45 dakika vakti olacak.

Bu habere göre, geçmişte Akdeniz’de 2 metrelik dalga boyuyla 2003 yılında Cezayir kıyılarında yaşanmış olan 41 tsunami gerçekleşmiştir. 1956 yılında Akdeniz kıyılarında ölümcül sonuçlar doğuran 20 metre boyunda dalgalar oluşturan bir tsunami gerçekleşti. Yine 1908’de de İtalya’nın Sicilya adalarını bir birine katan geride 70 bin ölü ve 200 bin yaralı bırakan bir tsunami daha gerçekleşti.

İstatistikler Akdeniz kıyılarında her 200 ila 250 yılda bir büyük tsunamilerin geçekleştiğini gösteriyor.

Selmon bu konu hakkında şunları söyledi: Tsunamiler arasında birçok fark var ancak gerçekleşme ihtimalleri hakkında dakik öngörüler yapabilmek mümkündür, geçmiş olaylarda bizler M.Ö. 1100 ve 1500 yıllarında Keysariye kıyılarını tsunami dalgalarının vurduğunu gördük.

Bununla ilgili olarak İsrailli uzmanlar İsrail kıyılarını vuracak olan tsunami dalgalarının 5-8 metre uzunluğa ulaşacağına inanıyorlar. Bu durum İsraillilerin varlık, mülk ve canlarına uzun süreli ve ciddi zararlar verebilir.

İsrail İç Cephe Komutanının yaptığı duyuru esasınca; bölge sakinleri tsunaminin gerçekleşmesi halinde en azından kıyılardan bir metre uzaklaşmalı ve daha yüksek meskenlere yerleşmeliler.

Bu doğrultuda jeoloji araştırmacıları hava ve sudaki değişimlerden dolayı Akdeniz ve İsrail kıyılarındaki tsunami ihtimalinin arttığını düşünüyorlar.

Son yıllarda BM işbirliğiyle AB ve İsrail, İsrail kıyılarındaki tsunami dalgalarının zeminine bir alarm sistemi yerleştirdi.

Kıyılara yerleştirilmiş bu radar sistemleri her 15 saniyede bir bilgileri güncelliyor. Bu radar donanımı dalgaların ölçü ve seviyesini düzenli olarak resmi idarelere rapor ediyor.

Son yıllarda İsrailler kıyı bölgeleri sakinlerini tsunami esnasında uyarıp güvenli bölgelere yönlendirmek üzere tabelalar yerleştirilmiştir.