İsrail Strateji Merkezi: Kasım Süleymani Yaşıyor!

Charles Abi Nader, el-Meyadin haber sitesinde yaptığı bir analizde, İsrail Ulusal Güvenlik ve Araştırma Merkezi’nin Şehit Hacı Kasım Süleymani’nin Direniş Ekseni için başarıları ile ilgili son raporunu anlattı.

İsrail Ulusal Güvenlik ve Araştırma Merkezi’nin, General Kasım Süleymani mektebinin gelecekte yaşanacak ilk savaşta İsrail’i tehdit eden tehlikeleri içerikli “Kuzey Cephesinde Gelecekte Yaşanacak Bir Savaş Yıkıcı Olacak” başlıklı önemli bir raporunun, Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi el-Mühendis suikastının birinci yıldönümüne yakın bir zamana denk gelmesi tesadüf değildir.

Bu, özellikle iki temel noktası olmak üzere içeriği Direniş Ekseni’nin dikkatini çektiği söylenebilecek bir rapordur.

Bu iki temel noktadan birincisi: Kasım Süleymani’nin direniş ekseninin etkili ve güçlü bir aktöre dönüştürülmesinde oynadığı rolün değerini ve önemini hatırlatıyor.

İkincisi de Direniş Ekseni’nin başka bir liderinin öldürülmesinin, “İsrail” e karşı devam eden çatışmada bu eksenin mücadelesini değiştiremeyeceğidir.

Direniş eksenin niteliksel ve niceliksel yetenekleriyle mücadele stratejisinde, muharebe taktikleri ve özel operasyonlarla mücadele, Kasım Süleymani suikastının boyutları ve hedefleridir ve bu noktalar, özellikle İsrail Ulusal Güvenlik ve Araştırma Merkezi raporunda belirtilen noktalar şu şekilde tanımlanabilir:

  • İsrail’e çok sayıda füze ve insansız hava aracı ile saldırı.
  • Hizbullah’ın “gerilla” savaşçı grupları İsrail’e girdi ve Lübnan ve işgal altındaki Golan sınırlarına yakın şehirleri ve hayati bölgeleri işgal edecek.
  • Siyonist rejimin iç cephesi bir sonraki savaşta onlarca hassas güdümlü füze de dahil binlerce füzeyle saldırıya uğrayacak ve paralel olarak Lübnan, Suriye ve Batı Irak’tan insansız hava araçlarıyla birkaç cepheden saldırı gerçekleşecek ve buna ek olarak Gazze’den Hamas ve İslami Cihad’ın da bu saldırıya katılma olasılığı olacak.
  • İran, saldırı yeteneklerini geliştirerek ve işgal altındaki Golan Tepeleri ve Lübnan’daki Hizbullah sınırlarına yakın müttefiklerini genişleterek Direniş Ekseni ile İsrail arasındaki çatışma alanını artıracak.
  • Hizbullah’ın, özellikle hassas güdümlü füzelerle donanma konusundaki çaba gücü arttı.

Kasım Süleymani ve direniş liderlerinin oluşumunda rol oynadığı bu yaklaşım, şu aşamalarla İsrail düşmanını vurdu:

  • 2000 yılında Siyonistlerin yenilgisiyle sonuçlanan Lübnan’ın kurtuluş mücadelesi ve direniş harekâtında Şehit Süleymani’nin etkileri bu harekatın kristalleşmesinde büyük rol oynadı.
  • Özellikle tünel savaşı ve kısa menzilli füzeler anlamında Gazze’deki Filistin direniş operasyonu sırasında şehidin direnişe sunduğu yakın savaş taktikleri şimdiye kadar İsraillileri rahatsız etti.
  • Suriye’de direniş gruplarının lideri olan Kasım Süleymani, IŞİD benzeri tekfirci gruplara karşı savaşta kilit rol oynadı.
  • Kasım Süleymani, Irak’ta terörist gruplara, özellikle IŞİD’e karşı, Irak’ın istikrarı ve bu ülkenin parçalanmasını önleme ve İsrail’in direniş ekseninin önemli bir parçasını zayıflatma ve yok etme hedefinin gerçekleşmesini engelleme çerçevesinde kilit bir rol oynadı.

Kasım Süleymani’nin yaşam hikayesine bakıldığında,onun neyi temsil ettiği hakkında şu söylenebilir ki: “Kasım Süleymani mektebi, direnişin düşünce ve eylem sisteminde hala güçlü bir şekilde mevcuttur ve bu mektep, öncüsü ile sona ermez. Çünkü bu güç, bu eksenin kuşakları tarafından her geçen gün, savaştan savaşa ve çatışmadan çatışmaya oluşan sürekli bir bilimde gizlidir.”