İSRAİL’de Sorgu Merkezinde İŞKENCE Artık YASAL

Siyonist İsrail rejimindeki Yüksek Mahkeme, Siyonist İç İstihbarat birimi Şabak üyelerinin sorgu merkezlerinde Filistinli tutukluların ifadelerini alırken üzerlerinde baskı kurmak için uzun süre onları uykusuz bırakma ve kollarından asma gibi özel yöntemleri kullanabileceklerine hükmederek işkenceyi yasalaştırdı.

Filistinli esirlerin durumuyla ilgilenen Esir İşleri Heyeti yayınladığı açıklamada, “Siyonist yargıçlar aldıkları kararla bu yöntemlerin istisnai durumlarda kullanılabileceğini onayladılar. Mahkeme her ne kadar istisnai durum dese de, Şabak üyeleri bunu her Filistinliye uygulamaktadır.  Bu işkenceler sonucu şimdiye kadar sorgu merkezlerinde onlarca kişi sakat kaldı ve şehit oldu” bilgisini verdi.

İşgal mahkemesi, daha önce tutuklanan ve 2011 yılında özgürlüğe kavuşan Filistinli esir Feras Tabiş’in Hamas’a mensup olduğu ve Hamas için silah gizlediği şüphesiyle tutuklandığında gördüğü ağır işkenceler nedeniyle soruşturma açılması için mahkemeye başvurması üzerine bu kararı aldı.

Tabiş, İsrail insan hakları örgütlerine de gönderdiği şikâyet dilekçesinde Şabak üyelerinin kendisini sorguladığı üç yıllık bir süreç içinde ağır işkenceler gördüğünü, uzun süre uykusuz bırakıldığını, şuurunu kaybedecek derecede kendisini sarstıklarını, kollarından astıklarını, vahşi ve barbar bir şekilde dövdüklerini belirtti.

Esirler Heyeti yayınladığı açıklamada, işgal mahkemesinin Tabiş’in yaşadıklarını ispat etmenin imkansızlığı gerekçesiyle Tabiş’e işkence eden Şabak üyelerine soruşturma açmayı reddettiğini belirterek, Tabiş’in mahkemeye bunu ispat edecek tıbbi rapor ve belgeleri sunduğunu, Şabak’ın ise zaten Tabiş’e işkence ettiğini kabul ettiğini, bununla ilgili bilgileri Tabiş’in olmadığı mahkeme salonunda hakime sunabileceklerini ifade ettiklerini kaydetti.