İSRAİL’e Göre Yeni SİYONİST Komutanı Bekleyen 5 TEHDİT!

Siyonist Rejim kabinesi, dün Aviv Kochavi’nin orduya yeni komutan olarak atama kararı almasına rağmen Eizenkot’un bu birimdeki komutanlık görevini iki hafta uzattı. Yediot Ahronot gazetesinin açıklamasına göre Siyonist Rejim Başbakanı bu adımın gerekçesi olarak güvenliğin hassas durumunu gösterdi.

Bundan önce de Suriye’de Deyrezzor şehrinde bulunan nükleer reaktöre düzenlenen saldırı gerekçe gösterilerek o dönemin genelkurmay başkanı Moshe Kaplinski’nin görev süresi uzatılmıştı.

Bu Siyonist gazete şöyle devam etti: Eizenkot’un görev süresinin uzatılması Netanyahu’nun güvenlik durumunun hassasiyetiyle ilgili sözleri hakkında soru ve eleştirileri beraberindeki getirdi.

Diğer taraftan Jeru Salem gazetesi Kochavi’nin bekleyen şu beş tehdidi gündeme getirdi:

1) İran ve Hizbullah’ın Suriye’deki varlığı:

Kochavi İran’ın Ortadoğu’daki artan nüfuzundan kaynaklı tehditleri takip etmeli zira güney cephesi İsrail için son yıllarda öncelik kazandı.

İsrail geçtiğimiz yıllarda İran’ın Suriye’deki nüfuzunun önünü alabilmek için ülkedeki İran hedeflerine yüzlerce kez hava saldırısı düzenlediğini itiraf etti.

2) Gazze:

İsrail sınırları için ikinci büyük tehdit Gazze Şeridi’dir. Eizenkot’un Gazze ile savaşa girmediği bu dönemde direniş grupları askeri güçlerini yapılandırdı ve 2014 savaşının ardından sonuncusu geçtiğimiz ay olmak üzere İsrailli yerleşimcilerin yerleşkelerine yüzlerce füze attılar.

Füze kalkanı Gazze Şeridi’nden gelen füzeleri kısmen etkisiz hale getirdi ancak HAMAS ve İslami Cihad füze kalkanını fazla füze ateşleyerek ve onlara küçük roketler atarak devre dışı bırakabilecek güçlerinin olduğunu ispat etti.

3) İsrail Ordusunun Hazırlığı:

İsrail Ordusunun gelecekteki muhtemel savaşlara hazır olduğu iddialarına karşın İsrail Ordusu Şikayetleri İnceleme Komitesi Başkanı Yestehak Berik geçtiğimiz Haziran ayında görevinden ayrılırken şunları söyledi: İsrail Ordusu korkunç bir durumda ve hiçbir savaşa girmek için hazırlığı yok. Berik, İsrail askerlerinin hedef, disiplin ve strateji seviyelerinden kaynaklı ciddi sorunları olduğunu da ifade etti. Genelkurmay Başkanı, Berik’in sözlerini reddettiyse de bu konu Kochavi’nin öncelikleri arasında yer alacaktır.

4) Haredi Yahudilerinin Askerlik Durumu:

Kochavi geçtiğimiz mart ayında Netanyahu hükümetini neredeyse devirecek olan Haredi askerleri krizinden uzak durmalı.

Jeru Salem gazetesinin haberine göre ordu dini gerilimin artmasından endişeleniyor. Bu gerilim, Haredi askerlerinin artışıyla daha da çoğalabilir. Kochavi ordu yönetimine geldikten sonra tüm dengeleri gözetmelidir. Bir taraftan güçlü ve birlik içinde bir ordu kurarken diğer taraftan dini ve dini olmayan topluluklara karşı saygılı olması gerekir.

5) Netanyahu Krizi:

Bu Siyonist gazete, sonuç olarak Kochavi’nin genelkurmay başkanlığına seçildiğini ancak Netanyahu’nun bu makam için General Ayal Zamir’i düşündüğünü ancak Başbakan’ın Kochavi’nin ordu komutanlığına seçildiğini duyurduğunu yazdı.

İsrail Ordu Radyosu, Netanyahu’nun Umman’da olduğu sırada Kochavi’nin Ordu Komutanlığına getirilmesi konusunda Liberman ile yaptığı telefon görüşmesinde gerginlik yaşandığını ve Liberman’nın seçimini kabinede tartışmaya açacağı tehditte bulunduğunu duyurdu. Ancak Netanyahu daha sonra bu konuda geri adım attı.