SİYONİST Savaş Bakanı Yine TEHDİTLER Savurdu

Lieberman, Washington Enstitüsü adlı düşünce kuruluşunun düzenlediği, “Gazze ile Suriye arasında İsrail’in Güvenliğine Yönelik Acil Sınamalar” başlıklı panelde konuştu.

Rusya’nın Suriye stratejisine katılmadıklarını belirten Lieberman, ancak Moskova’nın kendi öncelikleri olduğunu ve İsrail’in buna saygı gösterdiğini söyledi.

Ruslarla herhangi bir çatışmadan kaçınmak için İsrail’in Rusya ile iletişim kanallarını açık tuttuğunu belirten Lieberman, “Ruslar gerçekten İsrail’den nefret etmiyor ve İsrail devletini yıkmanın iyi bir şey olduğunu düşünmüyor.” şeklinde konuştu.

Lieberman, Rusya’nın pragmatik bir oyuncu olduğunu, Suriye’de bir aktör olan İran ve İran’ın desteklediği Hizbullah’ın rasyonel olmadığını ve niyetlerinin İsrail devletini ortadan kaldırmak olduğunu söyledi.

İran’ın Suriye’de üs kurması

İsrail’in Suriye’deki olaylara açıktan müdahil olma gibi bir politika gütmediğini belirten Lieberman, “Bizim sorunumuz ve asla müsaade etmeyeceğimiz şey İran’ın İsrail’e karşı Suriye’de bir ileri üs kurmasıdır. Bunu açıkça söylüyoruz.” dedi.

Lieberman, İsrail’in, İran’ın Suriye’deki varlığına ilişkin kaygılarının ABD yönetimince de anlaşıldığını kaydederek, ana kaygılarının Tahran yönetiminin Suriye üzerinden Lübnan’a uzanan bir Şii köprüsü kurma amacı olduğunu dile getirdi.

“İran’ın Suriye’deki varlığına ilişkin İsrail’in kırmızı çizgisinin ne olduğuna” yönelik soru üzerine Lieberman, Suriye’de İran’ın askeri varlığı konusunda bazı yanlış anlaşılmaların olduğunu, İran’ın Suriye’de iddia edildiği kadar askerinin bulunmadığını ifade etti.