İSRAİL İşgal Sahillerine TÜRKİYE Plaj Kumu

Gün geçtikçe Tel-Aviv ile Ankara arasında ekonomide yeni işbirlikleri doğmaya devam ediyor. Son olarak da Siyonist İsrail, işgal ettiği kıyıları Türkiye’den alacağı kumla dolduracağını açıkladı.

Korsan İsrail Çevre Koruma Bakanlığı, Ashkelon ve Netanya’daki plaj ve kıyılarını korumak için siyah ve gri kum ithalatına onay verdi.

Bu tür kumların ithalatı ise Türkiye’den yapılacak. İthalat iznini alan firma ise Belçikalı Jan de Nul adlı şirket oldu.

Türkiye’den İsrail’e 1 Milyon Metreküp

İsrail basınında da yer alan bilgilere göre Türkiye’den satın alınacak kumun miktarı ilk etapta 1 milyon metreküp olacak.

2012’de Akdeniz Kıyısı Kayalıklarını Koruma (Protecting the Cliff s of the Mediterranean Shore) adlı bir kamu şirketi kuran İsrail, yerel kumların daha pahalı olduğunu açıkladı ve bu nedenle ithalata onay verdi.

İthalatı yapacak olan Jan de Nul’un yöneticisi Yaakov Becher’e göre, yerel kumun çapı düşük, Türkiye’dekilerin ise iki kat fazla.

Türkiye’den alınacak kumun Ashkelon ve Netanya kıyılarında 2 ve 4 kilometrelik kesitlerde kullanılacağı ifade ediliyor.

İthal kumla plajların genişletilmesi, böylece sahilde duran kayalıkların korunması amaçlanıyor.

Geçmişte Türkiye’den su alan İsrail, bu kez kum alarak yeni ticaret alanları oluşturuyor.

Kırmızı Kum Da Olabilir

Gri ve siyah kum dışında İsrail’in istediği bir başka kum daha var. O da kırmızı kum.

İsrail’de hassas döküm üretimi yapan bir firma proseslerinde kullanmak üzere kırmızı kum satın almak istediğini Türkiye Ekonomi Bakanlığı’na iletmişti.