İSRAİL, RUANDA’da Konsolosluk Açtı

Siyonist İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanlığı Direktörü Yuval Rotem’in Orta Afrika’nın doğusunda yer alan Ruanda’nın başkenti Kigali’de büyükelçiliğin açılışına katıldığı belirtildi.

Ruanda’da büyükelçilik açan işgalci İsrail’in Afrika’daki elçilik sayısı 11’e yükseldi.

İsrail’in Afrika ülkeleri ile ilişkilerini geliştirmeyi hedeflediği belirtilen açıklamada, “Başbakan Binyamin Netanyahu üç yıl önce İsrail’in Afrika’ya döneceğini açıklamasının ardından, özellikle Doğu ve Batı Afrika’da dört kez kıtayı ziyaret etti, Çad ve Gine ile diplomatik ilişkiler kurdu.” ifadelerine yer verildi.

Afrika kıtasının yaşadığı açlık, fakirlik ve savaşları fırsat bilen İsrail’in, Afrika ülkelerini bir bir kendine bağlayarak, uluslararası alanda buradan Filistin davasına verilen desteği kesme ve bu coğrafyanın zenginliklerinden faydalanma gibi bir dizi hedef güttüğü belirtiliyor.

İsrail, diplomatik ilişkilerini genişletmek, şirketleri için yeni pazarlar oluşturmak ve Filistin’e verilen desteği kırmak üzerine şekillenmiş üç hedefle Afrika’ya açılmaya çalışıyor.

Netanyahu da daha önce yaptığı açıklamada, son dönemde İsrail ile Afrika ülkeleri arasında gelişen ilişkilere işaret ederek, “Afrika’nın kalbine ulaşmaya çalışıyoruz.” ifadesini kullanmıştı.