Image default

İSRAİL Rejiminin THAAD Tatbikatı Bitti

ABD tarafından geçen ay İsrail’e kurulan THAAD füze savunma sistemi tatbikatı tamamlandı.

ABD Avrupa Komutanlığı tarafından Mart ayı başında İsrail işgali altındaki Filistin’e konuşlandırılan THAAD füze savunma sisteminin ilk eğitimi tamamlandı. Füze sistemi ile birlikte 250 ABD askeri de konuşlandırılmıştı. Eğitime 150 kadar İsrail askeri katıldı.

srail ordusundan yapılan açıklamada çeşitli senaryolar ile İsrail hava savunma sistemlerinin test edildiği belirtildi.

İsrail ordusunun koordinasyonunu sağlamak ve İsrail hava sahasının daha iyi korunmasını temin etmek için gereken operasyon kabiliyetlerini geliştirmek adına ABD güçleri ile işbirliği yapıldığı ifade edildi. Füzelerin konuşlandırılmasının ABD ve İsrail arasındaki kalıcı ilişkilerde yeni bir adım olduğu ve yakın koordinasyonu güçlendirdiği kaydedildi.

İsrail Hava Kuvvetleri komutanlarından Tuğgeneral Ran Kochav da yaptığı açıklamada ABD – İsrail ilişkilerine dikkat çekerken THAAD’ın İsrail hava savunma sistemi Arrow ile benzer ve onu tamamlayıcı özellikler taşıdığını söyledi.

Dört hafta süren tatbikat İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman ve üst düzey İsrailli subaylar tarafından ziyaret edildi.