İsrail Rejiminden Kassam Tugaylarına Saldırı

Siyonist rejim savaş uçaklarının İslami Direniş Hareketi HAMAS’ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları’nı hedef aldığı bildirilirken ölü, yaralı ve hasar konusunda ayrıntılı bilgi açıklanmadı.

Bazı kaynaklar 3 Filistinlinin yaralandığını bildirirken terör rejimi savaş uçakları geçen perşembe günü de Gazze Şeridi’ne hedef almışlardı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra yaptığı açıklamada, İsrail saldırısında yaralanan 3 kişinin Han Yunus kentindeki Nasır Hastanesi’ne kaldırıldığını söyledi.

Öte yandan ırkçı  İsrail ordusu, cuma akşamı Gazze’den İsrail tarafına 10 roket fırlatıldığını, 8 roketin “Demir Kubbe” hava savunma sistemi tarafından düşürüldüğünü ileri sürdü. 

Irkçı rejil İsrail’in Yediot Ahranot gazetesi konuya ilişkin verdiği haberde, roketlerden birinin Gazze sınırı yakınındaki Sderot kentinde bir eve düştüğü ve ölü ya da yaralı bulunmadığı ifade edildi.

Bu arada Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Gazze’nin doğusunda düzenlenen barışçıl gösterilere müdahale eden İsrail askerlerinin 34’ü gerçek mermiyle olmak üzere 59 Filistinliyi yaraladığı belirtildi. Açıklamada, yaralıların sağlık durumuna ilişkin ise bilgi verilmedi.

Filistinliler, Gazze Şeridi’nin doğusundaki İsrail sınırında 30 Mart 2018’den bu yana her cuma günü “Büyük Dönüş Yürüyüşü” adı altında barışçıl eylemler düzenliyor. İsrail askerleri ise “sürgün edildikleri topraklarına dönmeyi ve 2006’dan beri Gazze’ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını” talep eden sivil halkın üzerine ateş açıyor.

Gazze’deki El-Mizan İnsan Hakları Merkezinin açıklamasına göre, “Büyük Dönüş Yürüyüşü” gösterilerinin başladığı günden bu yana İsrail askerlerinin müdahalesi sonucu 320’den fazla Filistinli şehit edildi, yaklaşık 18 bin 500 Filistinli yaralandı.