İsrail Rejimi, Cezaevlerinde Tünel Aramaya Başladı

İşgal rejimi kaynakları, cezaevleri yönetimine bağlı mühendislerin Celbu’ Cezaevi’nde olduğu gibi Filistinli esirlerin kaçmasını sağlayabilecek tünel ya da yapısal eksiklik olup olmadığını tespit için işgal rejimindeki tüm cezaevlerini gözden geçireceklerini bildirdi.

Yediot Ahranot gazetesinin cezaevleri idaresinin yayınladığı bildiriden naklettiğine göre, işgal ordusu bugünden başlayarak cezaevlerini mühendisler ve uzman inşaatçılarla birlikte gözden geçirecek.

Konuyla ilgili haberde, ekiplerin Filistinli esirlerin kaçmayı başardığı Celbu’ Cezaevi’yle özel olarak ilgileneceği ve cezaevindeki esirlerden birçoğunun önümüzdeki günlerde güneydeki başka cezaevlerine nakledilecekleri kaydedildi.

Celbu’ Cezaevi’nde tutulan Filistinli esirlerden altısının kaldıkları koğuştan cezaevi dışına doğru tünel kazarak kaçmayı başarması işgal rejimi güvenlik sistemini zora sokmuştu.

Filistinli esirlerin kaçışının ardından esirleri topluca cezalandırma yoluna giden işgal yönetimi, esirlerin avluya çıkmalarına izin vermedi ve cezaevlerindeki kantinleri kapattı.

İşgal yönetiminin ailelerin ve avukatların esirleri ziyaretine de izin vermediği ve toplu cezalandırma uygulamalarının işgal rejimi zindanlarında gerginliğe yol açtığı belirtildi.

İslami Direniş Hareketi (Hamas) ve İslami Cihad Hareketi başta olmak üzere direniş grupları, esirleri topluca cezalandırma politikasının olası sonuçları konusunda işgal yönetimini uyardı.