İŞGAL Rejiminden Raid Salah’a EV HAPSİ

Sulh Mahkemesi Şeyh Raid Salah’ın şartlı tahliyesine karar verirken, diğer yandan kendisine ağır şartlar dayattı ve fiili hapis cezasını ev hapsine dönüştürdü.

Şeyh Raid Salah’a ev hapsi süresince elektronik bilezik takılmasına karar veren mahkeme, birinci derece yakınlarının dışında kimselerin kendisini ziyaretini ve medyaya konuşmasını da yasakladı.

Raid Salah’ın Kefer Kunna’da bir evde zorunlu ikamete tabi tutulacağı ifade edildi.

Mahkeme başlamadan önce konuşan Şeyh Raid Salah “kendisine konuşmanın yasaklandığını’ söyledi.

1948’de işgal edilen Filistin topraklarındaki İslami Hareket’in lideri Şeyh Raid Salah, daha önce 9 aylık tutukluluğunun ardından 17 Ocak 2016’da aralarında Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya girme ve yolculuk yapma yasağı da olmak üzere birtakım kısıtlamalarla serbest bırakılmıştı.

Ancak Şeyh Salah, işgalci İsrail polisinin 15 Ağustos 2017’de Ummu’l-Fahm’daki evine düzenlediği baskınla yeniden gözaltına alınmıştı.

Siyonist işgal polisi, Salah’ın “kışkırtıcılık yaptığı ve yasa dışı bir derneğin faaliyetlerini desteklediği” iddiasıyla gözaltına alındığını açıklamıştı.

İşgal yönetimi, 1948 Filistin İslami Hareketi’ni Kasım 2015’te Mescid-i Aksa ve Doğu Kudüs’te işgal karşıtı faaliyetler yürüttüğü gerekçesiyle “terör örgütü” ilan ederek yasaklamıştı.