İsrail, RAİD SALAH’ın Duruşmasını 20 Haziran’a Erteledi

İsrail Yüksek Mahkemesi, 1948 Filistin İslami Hareketi lideri Şeyh Raid Salah’ın gözaltı süresinin, Hayfa Sulh Ceza Mahkmesi’nin gözaltı dosyasını gözden geçirmek için dün 30 Mayıs duruşma düzenledi.

Şeyh Salah’ın avukatlarından Halid Zabarika, yaptığı açıklamada, “İşgalci İsrail Yüksek Mahkemesi, 9 aydır gözaltında tutulan Şeyh Salah’a Başsavcılığın 3 ay ek gözaltı süresi talebini değerlendirmek üzere dün toplandı.

İsrail Başsavcılığın talep ettiği Şeyh Raid Salah’ın hutbelerinin tercümesini delil olarak Yüksek Mahkeme’ye sunduk. Ayrıca, mahkemeye Şeyh Raid Salah’ın tutuksuz yargılanması için yeni bir dilekçe de sunduk. Yüksek Mahkeme ise Şeyh Salah’ın yargı süreci bitene kadar tutuksuz yargılanması için sunduğumuz dilekçe hakkında vereceği kararı 20 Haziran’a kadar erteledi.” dedi.

Zabarika açıklamasının devamında, “İsrail Yüksek Mahkemesi’ne, İsrail Başsavcılığın Şeyh Raid Salah’ın teröre teşvik ettiği iddiasıyla sunmuş olduğu delilleri çökerten karşı deliller sunduk, ancak Başsavcılık dün Yüksek Mahkemeye hutbelerin genel olarak teröre teşvik ettiğini iddia etmediğini ve Şeyh Salah’ın direnişi destekleyen konuşma ve hutbelerinin teröre teşvik içerdiğini belirtti.” ifadelerini kullandı.