İSRAİL Polisi: NETANYAHU Ailesi, YOLSUZLUKLA Suçlanmalı

Siyonist İsrail polisi, telekom ve internet sitesi soruşturmalarıyla ilgili hazırladığı raporu açıkladı. Polis, Başbakan Binyamin Netanyahu ile eşi Sara Netanyahu’nun rüşvet ve dolandırıcılık suçlarını işlediğine dair kanıtlara ulaştığını duyurdu.

Raporda, İsrail Başbakanı Netanyahu ile eşinin rüşvet ve yolsuzlukla suçlanması tavsiye edildi.

Netanyahu ise kendisi ve ailesi hakkındaki suçlamaları reddediyor.

Netanyahu, suçlu bulunması halinde dört dönemdir sürdürdüğü başbakanlığının en zor olaylarından biriyle yüz yüze kalmış olacak.

Savaş Bakanı Avigdor Lieberman’ın geçenlerde kabineden ve partisinden istifa etmesi üzerine Netanyahu parlamentodaki çoğunluğu bir koltuk ile sürdürmek zorunda kalmıştı. Bu durum üzerine bazı parlamenterler erken seçim çağrısı yaptı.

Polis, yürüttüğü soruşturma kapsamında Bezeq Telecom şirketinin büyük sermayedarı ve şirketin diğer yetkililerine yönelik rüşvet suçlamasının yöneltilmesi için de yeterli sayıda delile ulaştıklarını söyledi.

Netanyahu’ya karşı polisin tavsiyesi paralelinde, suçlamaların yöneltilip yöneltilmemesi kararı ise İsrail başsavcısının elinde. İsrail başsavcısı, Netanyahu’ya karşı yöneltilen diğer iki dosyada kapsamında da henüz bir karar vermiş değil.

Muhalefetin başında bulunan İşçi Partisi lideri Avi Gabbay, Netanyahu’nun istifa etmesi gerektiğine yönelik çağrısını yineledi.

Diğer soruşturmada ise Netanyahu ve ailesinin finansal ve kişisel yardımları kapsamında 270 bin dolar niteliğinde lüks hediye aldığı bildiriliyor.