Siyonist İsrail Pilotları Türkiye’de Eğitim Alacak

Türkiye’nin İsrail ile yaptığı anlaşma sonrası, yer sıkıntısı nedeniyle eğitim uçuşlarını yapamayan Siyonist İsrailli pilotların eskisi gibi yeniden Konya’da eğitim uçuşuna da başlayacağı belirtildi.

İsrailli pilotlar, Türkiye’ye gelerek Anadolu Kartalı Tatbikatı kapsamında yeniden uçuş eğitimi almaya başlayacak.

İsrail’in 2009’daki Gazze saldırıları nedeniyle tatbikatın uluslararası bölümü ertelenmiş, dolayısıyla İsrailli pilotlar Türkiye’ye gelememişti.

İsrail Pilotları Konya’da Uçuş Yapacak

İlişkilerin tamir edilmesiyle önümüzdeki yıl düzenlenecek Anadolu Kartalı tatbikatında Siyonist İsrailli pilotların büyük olasılıkla yer alacağı bildirildi.

İsrail’le Türkiye arasındaki normalleşme adımları askeri ilişkilere de yansıyacak. Türkiye ve İsrail özellikle 1990’lı yıllarda askeri ve istihbari konularda önemli birlikteliklere gitti.

Ankara ve Tel-Aviv 1994’te savunma işbirliği, iki yıl sonra ise askeri eğitim işbirliği anlaşması imzaladı. 28 Şubat sürecinde özellikle istihbarat paylaşımı zirve yaptı.

Anadolu Kartalı Tatbikatı kapsamında bugüne kadar toplam 23 bin personele, 38 eğitim programı kapsamında bilgilendirme yapıldı. Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi, dünyadaki 3 büyük taktik eğitim merkezinden biri.

Bu yılki tatbikata 67 uçak ve bin 200 personel katıldı. Haziran’daki tatbikata Türkiye başta olmak üzere Hollanda, İtalya, Pakistan, Suudi Arabistan ve NATO unsurları yer aldı.

Türkiye’de Eğitim Alıyor, Gazze’yi Bombalıyorlar

İsrail’in tatbikata katıldığı yıllarda birçok kesim taraından bu uygulama “Türkiye’de eğitim alan İsrailli pilotlar Gazze’yi bombalıyor” sözleriyle eleştiriliyordu.