Home / Filistin / Gazze / Gazze-Filistin Abluka / İŞGAL Donanması ÖZGÜRLÜK Teknelerine Saldırdı

İŞGAL Donanması ÖZGÜRLÜK Teknelerine Saldırdı

İşgal donanması dün akşam Gazze Şeridi'ne uygulanan ablukayı kırmak için Gazze Limanı'ndan yola çıkan özgürlük teknelerine ateş açtı.

Onlarca tekne aktivistlerle ve Filistin bayraklarıyla gösteri için denize açıldı.

GÖZAT  HAMAS: ARAP Rejimlerinden İSRAİL'in Gazze Saldırısına Teşvik

Teknelerin 1948’de işgal edilen Filistin topraklarına yaklaşması üzerine işgal güçlerinin teknelere ateş açtığı ve aktivistlerden birinin plastik mermiyle hafif şekilde yaralandığı kaydedildi.

Ulusal Hareket Heyeti, konuyla ilgili olarak yayınladığı bildiride, dün denizde yapılan gösteriye 40 teknenin katıldığını, gösterinin ateşkes için çalışan gruplara ve çevrelere mesaj olduğunu ifade etti.

GÖZAT  GAZZE'de Elektrik-Ekmek-Su YOK; Bu UTANÇ Nereye Kadar?

Ablukayı Kırma Yüksek Heyeti sözcüsü Ethem Ebu Silmiyye, Gazze Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, dün yapılan gösterinin ablukanın kaldırılmasından başka bir çözümü kabul etmeyecekleri mesajı verdiğini söyledi.

Karada ve denizde düzenlenen gösterilerin abluka sona erene kadar devam edeceğini kaydeden Ebu Silmiyye, “Abluka ve işgal olmadan özgür bir şekilde yaşamak Gazze halkının da hakkı” dedi.

GÖZAT  Gazzeli Çiftçi ve Balıkçılardan Ambargo Protestosu

Ebu Silmiyye, Gazze halkının çektiği sıkıntıları ve ablukayı dünyaya göstermek istediklerini ve Filistin halkının ablukanın kaldırılmasına karşılık siyasi bedel ödemeyeceğini bildirdi.

Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü Ulusal Heyeti temsilcisi Vecih Ebu Zarife ise konuşmasında, “Buraya Gazze’de 12 yıldır abluka altında tutulan insanlar adına geldik. 12 yıl süren abluka ve cezalar yeter” dedi.