SİYONİST İsrail, Ortadoğu’da Topyekün KAOS İstiyor!

Siyonist Rejim İsrail Suriye ve Gazze Şeridi’ne aynı zamanda saldırarak Irak’a da saldırabileceği konusunda tehditler savurdu.

Geçen gün Gazze Şeridinde bulunan El Beric Kampını hedef alan  Siyonist Rejim bu hafta içinde birkaç defa Suriye’nin farklı noktalarına da saldırdı.

Bu füze saldırılarında ise İsrailli füzelerin çoğu Suriye hava savunma sistemleri ile izlenip havada imha edildi.

Buna paralel olarak Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Iraklı makamlara Siyonist Rejimin Irak’ın bazı bölgelerine saldıracağını bildirdi.

Acaba Siyonist Rejimin Ortadoğu’yu kaosa sürüklemesi ve Direniş Eksenine üye ülkeleri aleyhindeki girişimlerinden güttüğü hedef nedir?

Bu saldırıların ilk sebebi Siyonist Rejiminin son 8 yılda Suriye’deki hedeflerine ulaşamamasıdır. Batı, müttefik Arap ülkeleri ve Siyonist Rejimin Suriye’deki muhalif grupları desteklemelerine rağmen, Suriye’de istedikleri sonuca ulaşamadılar.

Şimdi ise Arap dünyası Suriye ile ilişkilerini yeniden düzenlemek peşindedir. Bu doğrultudaki en yeni gelişme ise Ürdün hükümetinin Suriye ile ilişki seviyesini yükseltmesidir.

İşte bu gelişmeler Siyonist Rejim için büyük bir yenilgi sayılmasının yanı sıra İsrail’i en önemli düşmanı olarak bildiği Direniş ekseninin büyük bir za

Siyonist Rejim Suriye’ye saldırması ve Irak’a da saldırıda bulunacağı konusunda tehditler savurmak sureti ile Suriye ve Irak’taki çatışmaların ve gerginliklerin sürdürülmesine zemin hazırlamak istiyor.

Bir başka taraftan ise İran da Suriye ve Irak’ı desteklemesi yüzünden baskı altında tutulmak isteniyor. Böylece İran’ın bu iki ülkedeki müsteşarlarının sayısının da azaltılması istenmektedir.

Bundan dolayı İsrail’in bölgeyi tekrar kaosa sürüklemesinden güttüğü hedefin Suriye topraklarında İran İslam Cumhuriyeti ile mücadele etmektir.

Bu doğrultuda “Middle East Froum” sitesi şöyle bir analize yer vermiştir: “Suriye’deki iç savaşın bitmeye yüz tutması ile İsrail Suriye’de yeni bir savaş meydanı yaratmak peşindedir.”

Tabi ki korsan rejim bu girişimi ile aslında Amerikalıların Suriye’den çekilmesini de etkilemek istiyor.

Siyonistlerin kaos çıkarma nedenlerinden biri de Trump’ın Amerikalı askerleri Suriye’den çekme kararıdır. Amerikan askerlerinin Suriye’den çekileceği kararı, Siyonist İsrail’in Suriye’ye yönelik saldırılarını artması için uygun bir zemin hazırladı.

Bunun yanı sıra İsrail Suriye’de yenilgiyi kabul etmediği, Arap ülkelerinin tekrar Şam’da büyükelçiliklerini açtıklarından memnun olmadığı mesajını vermek istiyor.

Siyonist Rejimin son zamanlardaki saldırganlığının üçüncü nedeni ise bu rejimin Direniş Cephesi karşısında son on yılda aldığı mükerrer yenilgilerdir.

Lübnan El-Ahbar gazetesi bu hususta şöyle bir yazıya yer vermiştir: “İsrail’in savaş yanlısı tavırları, bu rejimin 2006 yılı savaşından beri aldığı yenilgilerin olumsuz etkilerinden korkmasından kaynaklanmıştır. Bu yenilgiler İsrail’in Amerika için  bölgede “sağlam bir baston” olmadığını ortaya koydu.”

Aslında Netanyahu kabinesinin dağıldığı ve nisan ayında erken seçimlere gideceği bir ortamda, korsan rejimin bu kaos oluşturan tavrı düşündürücüdür.

Netanyahu kamuoyunu saptırmak için  Suriye, Gazze ve hatta Irak aleyhindeki savaşı kullanıyor. Böylece kendi yolsuzluk dosyalarını da unutturmaya çalışarak bu durumdan bir koz olarak gelecek seçimlerde yararlanmak istiyor. 

Ancak İşgal altındaki topraklarda yaşayanların ekonomik ve siyasi durum, Netanyahu’ya gelecek seçimlerde artı puan getirmeyeceğini göstermektedir.